Olakšajte si zimu uz pomoć beauty i wellness navika kojih se drže Skandinavke
Stiglo je mnogima ne baš omiljeno doba godine – hladni zimski mjeseci, temperature koje se bliže nuli, duge noći i kratki dani. Kako biste se u ovo...
Nacionalni dan borbe protiv raka dojke
“Napipala sam kvržicu i otišla kod specijalista na pregled. Nažalost, tad nije odrađena potpuna obrada jer liječnik nije posumnjao u zloćudnost tvorbe. Nakon prvog lockdowna, nešto više od godinu dana poslije, u svibnju 2020. godine, tijekom sistematskom pregleda, liječnica je nakon ultrazvučne obrade, izrazila zabrinutost. Sjećam se tog dana kao da je bilo jučer, na nalazu je pisalo “visoko suspektno, hitna obrada onkologa!”, prisjeća se tako Zdravka Govedarica trenutka koji joj je promijenio život.
Prema posljednjim podacima HZJZ-a, u Hrvatskoj je u 2019. godini zabilježeno 2999 novootkrivenih slučajeva raka dojke. Od raka dojke preminule su 722 žene u 2020. godini. “Rak dojke na trećem je mjestu među zloćudnim uzrocima smrtnosti žena, nakon raka pluća i kolorektalnog raka. Zbog starenja stanovništva, predviđa se da će oboljelih žena biti sve više”, kaže nam Maja Erceg Tušek, iz Udruge žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU.
Iako se rak dojke najčešće javlja kod žena iznad 50. godine života, brojni primjeri pokazuju kako ova bolest, poput mnogih drugih, ne bira godine. U Hrvatskoj se od 2006. godine provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke kojim su obuhvaćene sve žene u dobi od 50 do 69 godina. “Žene mlađih dobnih skupina treba informirati, educirati i poticati na redovite samopreglede i kontrolne preglede. Udruga SVE za NJU provodi projekt “Mama, budi zdrava – ružičasti listopad” kako bi i mlađe žene podrobno informirali o načinima brige o zdravlju dojki”, najavljuje Maja Erceg Tušek. Projekt se provodi u više od 100 osnovnih, srednjih škola te vrtića diljem Hrvatske. 35 000 učenica i učenika ove će godine dobiti letak na koji će upisati svoje i majčino ime te ga uručiti svojim majkama kako bi pomogli osvijestiti žene o važnosti brige za njihovo zdravlje u listopadu, Međunarodnom mjesecu borbe protiv raka dojke.
Rano otkrivanje raka dojke spašava živote – čak 90 posto oboljelih može se izliječiti ako se bolest otkrije na vrijeme, kako naglašavaju stručnjaci. Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled, rak dojke može se otkriti u ranom stadiju, kad su šanse za izlječenje i preživljenje puno veće.
Uzrok nastanka raka dojke uglavnom je nepoznat, a rizični čimbenici, uz godine, su i rana pojava menstruacije, kasna menopauza, prva trudnoća nakon 30. godine ili izostanak trudnoće, povijest raka dojke (ili jajnika) unutar obitelji, neke ranije bolesti dojke. Kao i kod drugih bolesti, povećani rizici povezuju se s nezdravom prehranom, izloženosti radioaktivnom zračenju itd.
“Gotovo sve žene koje sam upoznala tijekom liječenja bile su osobe koje su previše toga nosile na svojim leđima, živjele stresno i sebe stavljale na kraj liste prioriteta. To i danas smatram glavnim okidačem za razne bolesti pa i ove. Ovakva lekcija itekako vas suoči s vlastitim pogrešnim postavkama i dovede vas do zaključka da su promjene nužne. No taj proces mijenjanja sebe zahtijeva vrijeme. Radim na tome, ali ne ovisi sve o vama već i o životnim okolnostima u kojima se nalazite”, objašnjava Zdravka.
U potrazi za informacijama, savjetima i podrškom, u različitim fazama bolesti, žene se javljaju i udruzi SVE za NJU. “Iznimno je važan individualni pristup svakoj osobi i njezinim potrebama, tako da ne postoji univerzalna formula. Udruga pruža informacijsku, psihološku i logističku pomoć oboljelima od bilo koje vrste raka, kao i njihovim obiteljima kroz projekt Centar za psihološku pomoć, te promocija prevencije bolesti i razvoj zdravog stila života”, naglašava Erceg Tušek.
Tijekom liječenja važno je i povjerenje u svog liječnika, kako nam kaže Zdravka Govedarica, koja je trenutačno na hormonalnoj terapiji kako bi se smanjio rizik od recidiva. Uz isticanje važnosti samopregleda i pregleda naglasit će kako joj je tijekom liječenja pomoglo i da dio fokusa s bolesti prebaci na nešto drugo. “Nešto što će vam dati novi smisao svakodnevici koja je u takvim okolnostima teška, ali izdrživa. U tom smislu pokušala sam na sve načine živjeti život, a ne bolest, i mislim da sam uspjela u tome”, poručuje Zdravka.
Foto: Pexels