Prehrana za zrele godine: namirnice koje tijelo voli nakon 50.
Nakon 50. godine, tijelo prolazi kroz niz promjena - metabolizam se usporava, smanjuje se mišićna masa, a kosti postaju osjetljivije.Istovremen...
Odbor Europske agencije za lijekove (EMA) preporučio je da se obilno menstrualno krvarenje doda u nuspojave mRNA cjepiva protiv virusa COVID-19 koje proizvodi Moderna, kao i partneri Pfizer i BioNTech.
Izvještaji o obilnim mjesečnicama – krvarenjima karakteriziranim povećanim volumenom i/ili trajanjem koje ometaju kvalitetu života – primijećeni su tijekom kliničkih ispitivanja, iz slučajeva u stvarnom svijetu i u medicinskoj literaturi, rekla je EMA.
Slučajevi – koji uglavnom nisu bili ozbiljni i privremene su prirode – prijavljeni su nakon prve, druge i booster doze Pfizer-BioNTechova Comirnatyja i Modernina Spikevaxa, dodaje se. Regulator je sada zaključio kako postoji barem “razumna mogućnost” da je teško menstrualno krvarenje uzročno povezano s ovim cjepivima.
Menstrualni poremećaji mogu se pojaviti zbog niza razloga, uključujući kronične bolesti, stres i umor. Zdravstvene vlasti naglasile su da su zabilježeni i slučajevi nakon zaraze virusom COVID-19.
Nova međunarodna studija otkriva da neke žene mogu doživjeti blagu, privremenu promjenu u duljini svog mjesečnog menstrualnog ciklusa nakon cijepljenja protiv virusa COVID-19.
Studija, koju je vodila kliničarka-znanstvenica sa Sveučilišta Oregon Health & Science University Alison Edelman, M.D., MPH i koja je objavljena u časopisu BMJ Medicine, temelji se na prethodnom radu istog istraživačkog tima koji je prvi identificirao povezanost između cjepiva protiv virusa COVID-19 i promjene menstrualnog ciklusa.
Njihovo početno istraživanje uključivalo je podatke pojedinaca unutar SAD-a, ali je i proširena na veću i geografski raznoliku populaciju koja prima širi raspon tipova cjepiva. Poanta je bila i sagledati menstrualne cikluse nakon primanja cjepiva kako bi vidjeli koliko je vremena potrebno za rješavanje bilo kakvih promjena.
Prema istraživanju, cijepljenje protiv koronavirusa može promijeniti vrijeme kada dobivate mjesečnicu, a za većinu žena učinak je bio privremen.
Foto: PeopleImages iStock/Getty Images Plus via Getty Images