Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Upoznajte cisteamin
Svi oni koji na licu imaju tamne mrljice znaju da postoji lepeza proizvoda za “posvjetljivanje” kože koja zapravo ne djeluje onako kako biste željeli. To je zato što ti preparati često sadrže sastojke za posvjetljivanje, poput kojične kiseline i vitamina C, koji djeluju na posvjetljivanje cjelokupnog tona kože, ali ne moraju nužno posvijetliti kožu, pa ni vaše hiperpigmentacijske mrlje.
Nasreću, u kozmetičkim se krugovima pojavio novi sastojak koji bi s trona mogao svrgnuti do sada uobičajeni sastojak za tretiranje mrlja, hidrokinon. Istražili smo je li budući zvjezdani sastojak uistinu vrijedan tolike pompe.
“Cisteamin je spoj prirodno prisutan u stanicama ljudskog tijela kao antioksidans koji nastaje razgradnjom koenzima A i ima zaštitnu ulogu. Kao snažan antioksidans, cisteamin je poznat kao jedan od najjačih dostupnih preparata za depigmentaciju“, kaže Gordana Gorinšek, magistra inženjerka fitomedicine i procjeniteljica sigurnosti kozmetičkih proizvoda.
Točan mehanizam kojim utječe na smanjenje proizvodnje melanina u koži, čiji višak, kako je poznato, uzrokuje hiperpigmentaciju i melazmu, nije u potpunosti razjašnjen. U svakom slučaju, cisteamin bi mogao biti izvrsna opcija za osobe koje ne podnose hidrokinion ili nisu kandidati za njega.
Hvaljeni sastojak za “brisanje” mrlji još je poprilično novo otkriće u kozmetičkoj industriji, tako da je napravljeno vrlo malo studija na temu njegove sigurnosti, ali i učinkovitosti. “Postoji vrlo malo znanstvenih istraživanja, ali ona koja su provedena zaključuju da je cisteamin tek nešto slabije učinkovitosti od hidrokinona, no smatra se nešto sigurnijim i koža ga dobro podnosi, što može biti dobra vijest za mnoge žene čija je koža preosjetljiva na hidrokinon“, smatra Gordana Gorinšek.
Dok je iritacija kože jedna od najčešće prijavljenih nuspojava lokalne primjene hidrokinona – zabilježeno je da do 70 posto ljudi koji koriste hidrokinon mogu iskusiti crvenilo, ljuštenje ili suhu kožu – neugodne nuspojave topičke uporabe cisteamina su blaže. “U jednom istraživanju, oko 40 posto ispitanica prijavilo je svrbež i peckanje kože, a nešto više od 20 posto eritem“, navodi Gorinšek.
Nakon korištenja kreme s cisteaminom, neke studije pokazuju da je 94 posto tamnih mrlja i melazmi bilo manje uočljivo nakon 16 tjedana, dok se u nekim slučajevima rezultati mogu vidjeti već nakon četiri tjedna. Ovisno o jačini vaše pigmentacije, možete primijetiti poboljšanje na vašem tenu drukčijom dinamikom od ostalih.
Pročitajte: Niste ljubiteljica retinola? Nema problema, ove prirodne alternative jednako učinkovito ublažavaju bore
Foto: iStock/Getty Images Plus