Bye, bye Sambice: Ove tenisice bit će hit u 2025.
It tenisice mijenjaju se iz godine u godinu, iz sezone u sezonu. Trenutačno i dalje dominiraju niski modeli, poput adidas Sambe, a hit su upečatlji...
Jer perilica nije svemoguća
Volimo kupovati odjeću na buvljacima i u second-hand dućanima, ali, priznajemo, postoji jedna loša strana rabljene ili vintage odjeće. Ona nije uvijek u najboljem stanju i ponekad ju je potrebno prije prvog nošenja temeljito očistiti.
Kada pranje u perilici ne pomaže, a kemijska čistionica ne dolazi u obzir, poslužite se ovim jednostavnim trikovima kojima možete ukloniti razne vrsta mrlja i neugodnih mirisa s odjeće i modnih dodataka.
Napravite pastu koristeći jednake omjere sode bikarbone i vodikovog peroksida (hidrogena). Nanesite ju na mrlju i ostavite da odstoji najmanje sat vremena na direktnom suncu. Ako je potrebno, ostavite nešto duže, a zatim operite prema uputama za pranje.
Većina mirisa s odjeće i obuće nestaje ručnim ili strojnim pranjem, ali neki su komadi previše osjetljivi za pranje u perilici. U tom slučaju, za dezinfekciju i uklanjanje mirisa bez pranja stavite kupljeni komad u zip vrećicu i ostavite ga preko noći u zamrzivaču. Do jutra, mirisi će nestati.
Neke mrlje na cipelama ili torbama od nježne antilop ili brušene kože mogu se ukloniti školskom gumicom za brisanje olovke. Nakon što “obrišete“ mrlju, kožu zagladite četkom za antilop.
Gotovo je nemoguće kupiti vintage vestu od kašmira ili vune, a da ne nađete nekoliko sitnih rupa od moljaca. Ako niste uspješna krojačica, poliamidni prah Griltex, koji djeluje kao ljepilo, zalijepit će tkaninu bez potrebe da vadite iglu i konac.
Za svaku mrlju koja ne preza ni pred čim, ali previše volite zamrljani komad odjeće da biste ga bacili, obojite ga. Kupovne boje odlično boje sve prirodne materijale. Jedan ciklus pranja s kutijicom boje na niskoj temperaturi – i vaš je novi odjevni predmet spreman za nošenje.
Pročitajte: Ovaj vikend rezervirali smo za dva odlična buvljaka u Zagrebu
Foto: iStock/Getty Images Plus