Zašto otiču gležnjevi, i to osobito ljeti – pita se puno ljudi, a posebno žene jer taj problem ih pogađa puno češće negoli muškarce.
Oticanje gležnjeva ovisi o unutrašnjim procesima u tijelu i vanjskim okolnostima.
Oticanje gležnjeva – najčešći uzroci
Ovo su neki od najčešćih razloga zašto otiču gležnjevi:
Natečenost izaziva prekomjerno opterećenje zgloba, a taj je razlog posebno relevantan za žene koje cijeli dan stoje na nogama, puno se kreću na visokim potpeticama ili dugo sjede.
Položaj u kojem je noga prekrižena preko noge općenito je nepoželjan za vene i može biti jedan od ključnih razloga oticanja gležnjeva.
Artritis (bol će se javljati periodično, a ponekad se pogoršava) te reumatizam također mogu uzrokovati oticanje gležnjeva.
Također, gležnjevi otiču zbog ozljede – modrice, dislokacije, prijelomi (oštećenje će biti neujednačeno, a često pogađa samo jednu nogu). Prateći simptomi su akutna bol, crvenilo, hematomi, nemogućnost pomicanja ozlijeđene noge.
Ubod pčele ili ose
Neželjeni učinci lijekova
Bolesti endokrinog sustava – gušterače i štitnjače
Slabljenje cirkulacije krvi uslijed bolesti bubrega (oticanje kod trudnica, nedostatak ili, obrnuto, višak proteina u prehrani)
Srčanožilne bolesti i bolesti pluća također uzrokuju oticanje gležnjeva.
Napomena: Ako se, osim oticanja gležnjeva, javi otežano disanje, aritmija i slabost, obavezno se obratite liječniku!
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da biste ublažili ili potpuno eliminirali problem:
Prvo, izujte neudobne cipele, legnite i podignite noge tako da, ako je moguće, budu iznad razine glave. Ostanite u tom položaju najmanje pola sata.
Ako vam gležnjevi otiču, legnite na pod i podignite noge uza zid, tako da budu pod kutom od 90 stupnjeva. Ostanite u tom položaju najmanje pola sata.
Ako vam gležnjevi otiču, lagano rotirajte stopala prvo u smjeru kazaljke na satu, a zatim u suprotnom smjeru. Ponavljajte to nekoliko minuta. Osim toga, preporučuje se istezanje stopala (povlačenje prstiju prema sebi, pa istezanje u suprotnom smjeru). Ponavljajte to nekoliko minuta, više puta dnevno.
Koje preglede treba obaviti?
Zašto otiču gležnjevi, može se utvrditi na temelju sljedećih pretraga:
Rendgenska snimka (može se vidjeti postoji li ozljeda).
Ponekad se preporučuju pretrage na urin (za proteine) i krvi (za hormone).
Pregled srca i krvnih žila. Nakon toga se propisuje kompleksna terapija, a otečenost nestaje sama od sebe.