Domaći sok od višanja jedan je od okusa koji nas vraća u djetinjstvo. Evo kako evocirati te uspomene – predstavljamo recept prema kojem su ga pripravljale naše bake.
Domaći sok od višanja je napitak koji istovremeno osvježava, opskrbljuje vitaminima i ima jedinstven, blago kiselkasti okus. Ovdje vam predlažemo recepte koji vam omogućavaju da ga čuvate punih dvije godine, ali i one s niskim postotkom šećera.
Prilagodite recept svojim potrebama i – uživajte!
Zašto je višnja važna za prehranu?
Ovo voće je izvrstan izvor vitamina, minerala i oligoelemenata. Sadrži antioksidanse (crveni antocijan), a bogata je i vitaminom C, A, E i selenom. Također, sadrži manje količine vitamina B1, B2 i B6, kao i esencijalnih masnih kiselina.
Domaći sok od višanja
Sastojci:
5 kg višanja
5 kg šećera
50 grama limuntusa
3 litre vode
2 vrećice vanilin šećera
Priprema:
Dobro operite višnje i očistite ih od koštica i peteljki. Stavite ih u lonac u kojem ćete kuhati sok, a potom ih posipajte šećerom (pravilo je: koliko voća, toliko i šećera) i limuntusom te lagano ih izgnječite. Ostavite kašu da odstoji 24 sata na hladnome mjestu i pokrivena.
Sutradan, propasirajte kašu od višanja kako biste odvojili ljusku. Izgnječite dobivenu kašu i stavite je kuhati. Po želji, možete u kašu dodati vanilin šećer ili dva. Nakon što sok proključa, kuhajte ga još 5-10 minuta, a zatim ga vrućeg ulijte u boce koje su oprane i sterilizirane u pećnici na 100 stupnjeva. Sok će prije vrenja izbaciti pjenu, ona ne smeta, samo pazite da ne prekipi.
Boca zatvorite celofanom čim ulijete sok, stavite na jedno mjesto i pokrijte dekom. Nakon 2 do 3 dana sok će se smiriti i bit će spreman za konzumaciju. Na ovaj način pripremljen sok može se čuvati do dvije godine.
Kao i kada pripremate višnje za kuhanje soka, operite ih, očistite i lagano ih izgnječite. Dodajte vodu i narezani limun, a potom pokrijte posudu u kojoj su višnje i ostavite je najmanje 12 sati. Nakon tog razdoblja, procijedite sok od višanja i pazite na količinu koju ste dobili. Ako ćete sok piti u sljedećim danima ili držati u hladnjaku, možete dodati minimalne količine šećera prema ukusu. Ako planirate čuvati sok duže vrijeme, primijenite pravilo: koliko kilograma soka, toliko šećera. Dobro izmiješajte šećer u sok, a zatim ulijte u sterilizirane boce.