Ideje za jednostavne, brze ručkove i večere pune proteina
Proteini se ubrajaju u makronutrijente zajedno s mastima i ugljikohidratima. Esencijalni su, što znači da ih moramo unositi putem hrane jer od njih...
Prema prvim rezultatima istraživanja, umjetna inteligencija mogla bi pomoći u boljem dijagnosticiranju raka dojke, osobito u zemljama u kojima nema dovoljno radiologa, kako prenosi njemačka novinska agencija dpa.
Preliminarna analiza dugotrajnog ispitivanja na 80 000 žena u Švedskoj, objavljena u utorak u časopisu Lancet Oncology, pokazala je da su AI očitanja mamografija zapravo otkrila 20 posto više slučajeva raka dojke od “standardnih” očitanja dvojice radiologa.
“Mamografski probir podržan umjetnom inteligencijom rezultirao je sličnom stopom otkrivanja raka u usporedbi sa standardnim dvostrukim očitavanjem, sa znatno nižim radnim opterećenjem čitanja zaslona, što ukazuje na to da je uporaba umjetne inteligencije u mamografskom probiru sigurna”, utvrdili su znanstvenici.
Ipak, znanstvenici su rekli da tek treba ustanoviti kako utječe korištenje umjetne inteligencije na otkrivanje karcinoma u razdoblju između redovitih probira prije nego što se odluči je li uporaba umjetne inteligencije u mamografskom pregledu “opravdana.
U članku koji prati objavu studije, sugeriraju da bi integracija umjetne inteligencije u procedure probira mogla u konačnici “smanjiti smrtnost od raka dojke”, osiguravajući da se rak dojke identificira u ranijem stadiju, kad ga je lakše liječiti. Ovo bi bila velika pobjeda s obzirom na to da je rak dojke “najčešći rak na svijetu”, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, piše CNN.
Game changing #Breast #Cancer screening paper showing the potential of #AI to improve detection and efficiency out in @TheLancetOncol https://t.co/Xctxk1tabr
1/n— Dr Robert O'Connor (@DrRobertOConnor) August 2, 2023
Nalazi ove studije u skladu su s novim istraživanjima koja pokazuju da umjetna inteligencija može pomoći ljudima da u ranijem stadiju ili točnije identificiraju rak, što bi moglo dovesti do boljih ishoda za pacijente.
Poboljšanje stope otkrivanja raka dojke ključno je jer se rani stadij raka dojke može više liječiti.
Kristina Lang, glavna autorica studije, rekla je u priopćenju za tisak da su privremeni sigurnosni rezultati “obećavajući”, ali “sami po sebi nedovoljni da potvrde kako je umjetna inteligencija spremna za primjenu u mamografskom pregledu.”
Jedna zabrinutost koja proizlazi iz studije jest da, u otkrivanju većeg broja karcinoma, probir podržan s AI može također pretjerano dijagnosticirati ili uhvatiti rak koji predstavlja nizak rizik za pacijente.
Još jedno ograničenje studije je to što nije prikupila podatke o rasi i etničkoj pripadnosti pacijenata, tako da ne može utvrditi jesu li probiri podržani umjetnom inteligencijom bolji u identificiranju raka u određenim skupinama u odnosu na druge.
Pročitajte: I one su jedna od deset. Tri hrabre žene ispričale su nam osobna iskustva s endometriozom
Foto: simonapilolla iStock/Getty Images Plus via Getty Images