“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Razgovarati o seksu s partnerom može biti neugodno, ali otvoren i iskren razgovor može poboljšati vaš odnos i seksualno zadovoljstvo.
Većina zdravih veza zahtijeva otvorenu i iskrenu komunikaciju da bi napredovala – u spavaćoj sobi i izvan nje, kaže za self.com Vanessa Marin, licencirana psihoterapeutkinja i autorica “Sex Talks: The Five Conversations That Will Transform Your Love Life”.
Otvoren i iskren razgovor o seksualnosti ključna je komponenta zdravog i zadovoljavajućeg odnosa.
Kvalitetna komunikacija o seksu može pomoći u stvaranju dubljeg emocionalnog povezivanja između partnera, rješavanju problema u spavaćoj sobi i osiguranju da oba partnera budu zadovoljna svojim seksualnim životom.
Za mnoge ljude seks je važan dio zadovoljavajuće veze, pa bi se razgovor s partnerom o tome trebao razlikovati od razgovora o stvarima poput vaših osjećaja i životnih planova.
Na primjer, možete započeti razgovor s nečim poput: “Znam da mi to zapravo ne radimo i pomalo je neugodno, ali stvarno se nadam da se oboje možemo osjećati sigurno otvoreno razgovarajući o našem seksualnom životu”, kaže stručnjakinja. Budite iskreni prema sebi i partneru o svojim potrebama, željama i strahovima. Jasnije izražavanje svojih osjećaja može pomoći partneru da bolje razumije što osjećate.
Ono najvažnije jest da radite na svom samopouzdanju i prihvaćanju vlastitog tijela i seksualnosti. Kad se osjećate bolje u vlastitoj koži, lakše ćete se otvoriti prema partneru.
Umjesto da se koncentrirate na probleme, pokušajte naglasiti pozitivne aspekte vašeg seksualnog odnosa. Recite partneru što volite i cijenite u vašem seksualnom životu.
Također, izbjegavajte ići ravno u način rješavanja problema i ukazivanje na ono što trebaju “popraviti” jer ljubazniji i učinkovitiji pristup jest usredotočiti se na ono što vama odgovara.
Dakle, ako se vaš partner baš i ne bavi predigrom, a jako biste cijenili kad bi odvojio vrijeme, mogli biste mu reći nešto u stilu: “Toliko me pali kad ideš polako i ljubiš me posvuda ”, predlaže stručnjakinja Marin.
Pročitajte: 5 filmova o ljubavnim odnosima i seksualnosti koji će vas naučiti mnogočemu
Ako vam je teško verbalno komunicirati o seksu, razmislite o korištenju drugih komunikacijskih alata poput pisama, poruka ili čak knjiga o seksu koje biste mogli pročitati zajedno.
Ako se osjećate nesposobnima riješiti problem komunikacije o seksu sami, razmotrite mogućnost savjetovanja sa seksualnim terapeutom. Stručnjak vam može pomoći prevladati prepreke i razviti bolju komunikaciju.
Umjesto da koristite izraze poput “ti nikada” ili “ti uvijek,” koristite “ja” izjave kako biste izrazili svoje osjećaje i potrebe. Na primjer, umjesto: “Ti nikad ne obraćaš pažnju na moje potrebe”, možete reći “Osjećam se bolje kad…”
Budite iskreni prema sebi i partneru o svojim potrebama, željama i strahovima. Jasnije izražavanje svojih osjećaja može pomoći partneru da bolje razumije što osjećate.
Pročitajte: Zašto uspješni ljudi postavljaju nove ciljeve u rujnu, a ne u siječnju
Foto: PeopleImages iStock/Getty Images Plus via Getty Images, David-Prado iStock/Getty Images Plus via Getty Images