Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Pokazuje studija
Novo istraživanje pokazalo je da penjanje stepenicama, točnije penjanje uz pet katova dnevno, može smanjiti rizik od srčanih bolesti za nevjerojatnih 20 posto.
Studija, objavljena u časopisu Atherosclerosis, analizirala je više od 12 godina podataka od gotovo 500 000 odraslih osoba iz UK Biobank. Podaci o penjanju uz stepenice, sociodemografiji i faktorima životnog stila prikupljeni su na početku studije, a sudionici su ponovno anketirani nakon pet godina.
Istraživači su otkrili da je penjanje uz više od pet stepenica (otprilike 50 stepenica) dnevno povezano s više od 20 posto smanjenim rizikom od ateroskleroze u usporedbi s onima koji se redovito ne penju stepenicama. Ateroskleroza je postupno nakupljanje plaka u arterijama, što u konačnici može dovesti do srčanog ili moždanog udara, kako objašnjava Nadim Geloo, M.D.
Istraživanje je pokazalo da je uspinjanje uz stepenice smanjilo rizik kod svih ispitanika, osobito u onih koji nisu spadali u visokorizičnu skupinu osoba sklonijih razvoju srčanim bolesti.
Prednosti ove fizičke aktivnosti su sljedeći – besplatno je, ne zahtijeva odlazak u teretanu niti posjedovanje bilo kakve posebne sportske opreme, može se izvoditi neovisno o vremenskim uvjetima, a i nešto je što nas većina obično radi u sklopu svakodnevne rutine.
Znanstvenici su podsjetili da je penjanje uz stepenice oblik intenzivne fizičke vježbe.
Vrijedno je spomenuti i to da je u osoba koje su se prestale redovito penjati stepenicama tijekom razdoblja istraživanja, a ono je trajalo u prosjeku 12,5 godina, zamijećen 32 posto veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti u odnosu na one koji se nikad nisu penjali stepenicama.
Znanstvenici su posebno pratili osobe koje su bolovale od aterosklerotične kardiovaskularne bolesti (ASCVD). Karakteriziraju je stanja poput bolesti koronarnih arterija i ishemijskog moždanog udara, čestih uzroka smrti u cijelom svijetu.
Ojačan srčani mišić pridonosi regulaciji krvnog tlaka i jačanju samog organa, održavajući ga zdravijim i dulje zaštićenim od bolesti.
Ostati aktivan pomaže odgoditi ili spriječiti kronične bolesti i bolesti povezane sa starenjem.
Ako vam penjanje uz stepenice ne ide, razmislite o tome koje vježbe možete raditi, poput ustajanja sa stolice uvijek iznova koristeći mišiće nogu.
Ovo nije prva studija koja promiče dobrobiti penjanja i spuštanja niz stepenice. Ta se fizička aktivnost prije povezivala sa smanjenim rizikom od razvoja raka i poboljšanjem kardiorespiratorne kondicije pa se sljedeći put, imate li priliku, radije odlučite za stepenice umjesto za dizalo.
“Studija nam je ponudila nove dokaze o zaštitnim učincima penjanja stepenicama kad je u pitanju rizik od razvoja ASCVD-a, osobito za pojedince s višestrukim čimbenicima rizika od razvoja ASCVD”, istaknuo je epidemiolog Lu Qi s američkog Sveučilišta Tulane.
Informacije su prenijeli brojni zdravstveni portali poput Medical News Today i Science Alert.
Pročitajte: Joga na stolici: razgibajte kralježnicu na kraju radnog dana
Foto: spukkato, Zbynek Pospisil iStock/Getty Images Plus via Getty Images