Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Planinarenje je aktivnost koja pruža mnoge fizičke i psihičke prednosti, a sve više ljudi prepoznaje njegov pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje.
Hodanje po prirodi, penjanje na vrhove planina i istraživanje divljih krajolika nude jedinstveno iskustvo koje može donijeti mnoge koristi za um i emocionalno zdravlje.
Otkrivamo zašto je planinarenje tako dobro za mentalno zdravlje, uključujući tjelesnu aktivnost, koncentraciju, povezanost s prirodom i izazove koji doprinose povećanju samopouzdanja i smanjenju stresa.
Ova kombinacija čini planinarenje izuzetno korisnom aktivnošću za one koji traže unaprjeđenje svog mentalnog zdravlja i žele uživati u prirodnim ljepotama planinskih regija.
Pročitajte: Hodanje od samo 4000 koraka dnevno smanjuje rizik od smrti
Tjelesna aktivnost i endorfini
Planinarenje, bilo da se radi o laganim šetnjama po stazama ili zahtjevnim usponima, zahtijeva značajan fizički napor. Ovaj napor potiče oslobađanje endorfina, prirodnih kemikalija u mozgu koje djeluju kao prirodni analgetici i poboljšavaju vaše opće raspoloženje.
Endorfini također pomažu smanjiti osjećaj stresa i anksioznosti, što može značajno doprinijeti vašem mentalnom blagostanju.
Poboljšana koncentracija
Planinarenje često zahtijeva pažnju na stazu, teren i okolinu. Morate biti svjesni svakog koraka i prepreke na putu. Ova visoka koncentracija potiče “flow” stanje uma, gdje zaboravljate na sve svoje svakodnevne brige i probleme, a prisutnost u sadašnjem trenutku može djelovati kao vrsta meditacije i pružiti vam mentalnu jasnoću.
Povezanost s prirodom
Boravak u prirodnom okolišu, kao što su planine, može imati smirujući učinak na um.
Zvuk vjetra, miris svježeg zraka i vizualna ljepota prirode mogu smanjiti osjećaj stresa i tjeskobe. Povezanost s prirodom pomaže vam da se osjećate smirenije, mirnije i ispunjenije što u konačnici i dovodi do boljeg mentalnog zdravlja.
Zdravi izazovi i samopouzdanje
Planinarenje često nudi različite izazove, uključujući uspone, spuštanja i prepreke na stazi. Uspješno savladavanje ovih izazova može značajno povećati vaše samopouzdanje i samopoštovanje te vam uz to daje vremena za razmišljanje.
Pročitajte: Nordijsko hodanje je fantastična vježba za cijelo tijelo koju biste trebali probati
Foto: Zbynek Pospisil iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels