“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Način na koji započinjete dan ima veliki utjecaj na vašu razinu energije tijekom dana, a evo i kako to uskladiti.
Izlaganje jutarnjoj sunčevoj svjetlosti može imati značajan utjecaj na vašu razinu energije i opću dobrobit. Sunčeva svjetlost ima ključnu ulogu u regulaciji bioloških ritmova tijela, posebno cirkadijalnog ritma, koji utječe na spavanje, budnost i druge fiziološke procese.
Zdravstveni stručnjaci slažu se da je izlaganje jutarnjoj sunčevoj svjetlosti jednostavna i besplatna metoda za podizanje razine energije. Jeste li izloženi svjetlu nakon buđenja, ključna je odrednica koliko ćete energije imati tijekom dana.
To je zato što svjetlo pomaže u postavljanju vašeg cirkadijalnog ritma ili vašeg unutarnjeg dnevnog sata u odnosu na noćni sat, kako tvrdi Jacob Teitelbaum, M.D., certificirani internist, stručnjak za sindrom kroničnog umora.
Regulira cirkadijalni ritam
Sunčeva svjetlost je ključni faktor za regulaciju cirkadijalnog ritma, unutarnjeg biološkog sata tijela. Ujutro izloženost svjetlu pomaže uspostaviti pravilan ritam spavanja i buđenja, što može značajno utjecati na razinu vaše energije tijekom dana.
Povećava produkciju vitamina D
Sunčeva svjetlost potiče produkciju vitamina D u koži. Taj vitamin ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju, imunološkog sustava i općeg dobrostanja. Nedostatak ovog vitamina može uzrokovati umor i smanjenu otpornost.
Smanjenju rizika od depresije
Izlaganje svjetlu, osobito jutarnjem sunčevom svjetlu, povezano je sa smanjenim rizikom od sezonskih poremećaja raspoloženja, poput zimske depresije. Sunčeva svjetlost potiče proizvodnju neurotransmitera poput serotonina, koji imaju značajnu ulogu u regulaciji raspoloženja.
Jaka svjetlost rano tijekom dana govori vašem cirkadijalnom ritmu da je jutro, a zatim pomaže u ispravnom postavljanju sata za cijeli dan.
Pročitajte: Ako se prepoznajete u ovim karakteristikama, mentalno ste snažniji nego što mislite
Jutarnja šetnja
Počnite dan s kratkom šetnjom na otvorenom da biste se izložili jutarnjem sunčevom svjetlu. Ovo je jednostavan način za aktivirati tijelo i potaknuti buđenje.
Vježbanje na otvorenom
Ako je moguće, odaberite aktivnosti poput trčanja, biciklizma ili vježbanja na otvorenom da biste kombinirali tjelesnu aktivnost s izlaganjem svjetlu.
Organizacija radnog prostora
Pokušajte organizirati svoj radni prostor tako da imate pristup prirodnom svjetlu. Ako je moguće, radite blizu prozora da biste iskoristili jutarnje sunce.
Pauze na otvorenom
Uključite kraće pauze na otvorenom tijekom radnog dana. To ne samo da će vam pomoći osvježiti se već će vam i pružiti dodatno izlaganje sunčevoj svjetlosti.
Sunce ima značajan utjecaj na tijelo putem različitih mehanizama, uključujući proizvodnju različitih hormona. Tri ključna hormona koja su povezana s izlaganjem suncu su serotonin, kortizol i melatonin. Sunčeva svjetlost stimulira proizvodnju serotonina. Veća izloženost svjetlu, posebno jutarnjem sunčevom svjetlu, povećava razinu serotonina u mozgu. To može poboljšati raspoloženje, smanjiti stres i potaknuti opću dobrobit.
Osim toga, jutarnje sunce posebno može pomoći u uspostavljanju pravilnog cirkadijalnog ritma, čime se podržava zdrava razina kortizola tijekom dana. Izlaganje sunčevoj svjetlosti, posebno ujutro, pomaže u suzbijanju proizvodnje melatonina, a to pomaže u održavanju budnosti tijekom dana.
Pročitajte: 5 knjiga za osobnu transformaciju koje vam mogu pomoći živjeti malo bolje
Foto: ilona titova iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels