Nacionalni park Mljet ovog proljeća priprema pravu poslasticu za sve ljubitelje outdoora. Donosimo detalje.
Od 29. travnja do 5. svibnja održat će se The Great Refresh, tjedan opuštanja, rekreacije i otkrivanja prirodnih ljepota. Centralni događaj je Mljet trail, koji starta u subotu 4. 5., a novost je ove godine prvi trail maraton – 42 kilometra čistog uživanja i stapanja s prirodom.
Aktivnosti za cijelu obitelj
Tijekom cijeloga tjedna u razdoblju od 29. travnja do 5. svibnja Nacionalni park Mljet za sve ljubitelje outdoora ima šest pripremljenih aktivnosti. Uz booking jedne ili više aktivnosti posjetitelji će dobiti tjednu ulaznicu u Nacionalni park i pritom se okušati u kajakarenju, penjanju, hikingu, SUP-anju, bicikliranju i sudjelovati u Mljet trailu.
Park je u potpunosti spreman, od volontera, dežurnih službi, do organizacijskog dijela traila koji teče bez problema, kako ističe ravnatelj Nacionalnog parka Mljet Ivan Sršen:
”Park je svoja vrata za posjetitelje otvorio još u ožujku. Otvoreni smo svaki dan i naši prvi gosti su već tu. To su pretežno planinari koji već godinama prve proljetne dane provode upravo na Mljetu uživajući u pogledima koji se pružaju s naših staza. Staze koji oni koriste zapravo su staze koje su nam nužne za obranu od požara i koje održavamo na redovnoj bazi. Naša tehnička služba, rendžeri i volonteri koje organiziramo kroz cijelu godinu ulažu mnogo truda kako bi se što lakše moglo doći u bilo koji dio Parka.
Kao što je poznato, Mljet je najzeleniji otok Jadrana, a možda i šire. Uspješnost u gašenju požara često ovisi o brzini intervencije, a ona o održavanju staza. Našim vatrogascima su one važne, naročito nakon ljetnih grmljavinskih nevremena, koja često mogu uzrokovati požar udarom groma. On se naravno gasi u najkraćem roku, a (zeleni) rezultati su vidljivi. Infrastruktura koju zbog toga posjedujemo, smještena u nacionalnom parku s ovako bujnom stogodišnjom vegetacijom, pokazala se kao idealna za sportske outdoor aktivnosti.”
Mljet trail i maraton
Mljet trail održava se u subotu 4. svibnja, a uz dosadašnje utrke na 4, 6, 13 i 23,4 km, natjecatelji će se moći prijaviti i za maraton trail u dužini od 42 kilometra.
”Iako prekrasne i idealne za uživanje, dulje staze ipak zahtijevaju i bolju fizičku pripremu. Staza od 23 km, koja je do sada bila najdulja, trčala se djelomično uz mljetska jezera, a potom se nastavljala preko vrhova Veliki Planjak, Montokuc i još nekih drugih vidikovaca. Visinska razlika koju je prelazio trkač na toj stazi je bila 841 metara nadmorske visine.
Međutim, pokazalo se da ima i još ambicioznijih trkača, za koje smo ove godine po prvi put otvorili i maratonsku Trail stazu u Nacionalnom parku Mljet, ukupne dužine 42 km. Staza je zahtjevna i predviđena je za fizički najspremnije, s ukupnom visinskom razlikom od čak 1402 m. Iako smo se tek nedavno odlučili i otvorili prijave i za ovu stazu, zadovoljni smo jer postoji interes i već imamo prijavljenih trkača.
Možemo reći da posljednjih dvadesetak godina Mljet jako napreduje u uređenju svojih pješačkih i planinarskih staza. Sam Nacionalni park ima na raspolaganju približno 200 km šumskih staza, koje povezuju najviše vrhove Nacionalnog parka s prekrasnim jezerima i uvalama.
Čovjek i priroda trebaju jedno drugo
Cijeli The Great Refresh tjedan, koji prethodi središnjem događaju, Mljet Trailu u subotu 4. svibnja od velikog je značaja za Nacionalni park Mljet. Ne samo da je to najznačajniji sportski događaj na otoku kroz godinu već on prezentira Park i otok na najbolji način.
”Održivo korištenje Parka od strane posjetitelja nam je vrlo važno. Osvještavanje o važnosti prirode i njezine zaštite kod naših posjetitelja, a da se pritom i fizički aktiviraju u raznim sportovima u prirodi, smatramo da je ključno. Tako svim svojim osjetilima mogu doživjeti prirodu.
A sve navedeno rezultira boljim fizičkim i mentalnim zdravljem, za koje se sve više moramo brinuti s obzirom na moderan način života. U vrijeme pandemije koronavirusa dodatno smo shvatili da se trebamo više vratiti prirodi. Osvijestili smo važnost naročito nedirnutih dijelova prirode, kao što su naši prekrasni nacionalni parkovi i parkovi prirode.
S druge strane, čovjek i priroda trebaju jedno drugo. Mi to najbolje znamo i trudimo se prenijeti dalje. Otok Mljet i njegova priroda pružili su utočište i omogućili život lokalnom stanovništvu. S druge strane, upravo su stanovnici kroz stoljeća sačuvali ovu prirodu i omogućili sustavnu zaštitu koja je počeka “tek” prije 60 godina uspostavom nacionalnog parka.
Svaki bor stariji od 100 ili 200 godina, kojih je jako puno, može posvjedočiti posjetitelju o toj simbiozi čovjeka i prirode, koja je očito moguća. Na to smo u Nacionalnom parku Mljet jako ponosni”, ističe Sršen.