Vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Istraživanja su pokazala da postoje mnogi načini na koje možete izbrusiti svoju mentalnu oštrinu i pomoći svom mozgu da ostane zdrav, i to bez obzira na dob. Koje su to najbolje vježbe za zdravlje mozga?
Izvođenje određenih vježbi za mozak pomaže vam u jačanju pamćenja, koncentracije i fokusa te one mogu učiniti svakodnevne zadatke bržima i lakšima za obavljanje, kao i održati vaš mozak oštrim kako starite.
Studija iz 2022. objavljena u časopisu “Alzheimer’s & Dementia” pokazala je da starije odrasle osobe koje ostaju aktivne imaju više razine moždanih proteina koji poboljšavaju veze između neurona, što kod njih zauzvrat poboljšava pamćenje i jača kogniciju.
Određena tjelovježba svakako je bolja nego nikakva tjelovježba, a toga ste, vjerujemo, itekako svjesni – najbitnije je krenuti na vrijeme s tim.
Aktualna opća preporuka za količinu i trajanje vježbanja, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, jest 50 minuta vježbanja, tri puta tjedno, kako kaže Stephen M. Rao, Ph.D., direktor Cleveland Clinic Schey Center for Cognitive Neuroimaging, a piše Real Simple. Vježbanje s otprilike 60 % do 70 % vašeg maksimalnog napora čini jako dobre stvari za vaš mozak, posebno za prefrontalni korteks, zadužen za kogniciju, kratkoročno pamćenje i izvršnu funkciju.
Znamo da različite vrste tjelovježbe utječu na različite funkcije mozga. Uglavnom svaka tjelovježba ima neku korist – čak i samo pomaže u smanjenju stresa, koji ima negativan učinak na mozak kada je kroničan. Dosljednost i redovitost također su glavni čimbenici kad se radi o vježbanju za oštar, zdrav mozak.
Nije svaka vježba ista i vjerujemo da svatko želi pronaći vježbu koja je dovoljno privlačna da je vježbate u kontinuitetu i koja vam je istovremeno i zanimljiva.
Ipak, na kraju svega, slažu se i stručnjaci u tome da je najbolja vježba ona koju ćete stvarno raditi i održavati.
Studije su pokazale da vožnja biciklom u zatvorenom intervalnom treningu ima pozitivan učinak na pacijente s Parkinsonovom bolešću, a isto tako djeluje i kod Alzheimera.
Redovita aerobna vježba pojačava protok krvi u vašem mozgu. Nova studija objavljena u časopisu “Journal of Epidemiology and Community Health” pokazala je da su odrasli koji su uključili nekoliko minuta (govorimo o 6-7 minuta) energične aktivnosti u svoje dnevne rutine vidjeli poboljšanja u pamćenju, planiranju i organizacijskim vještinama.
Tai chi je još jedna, zanimljiva vrsta vježbanja za zdravlje mozga. Studije su pokazale da ova drevna, meditativna praksa može pospješiti kognitivni rast i pamćenje, kao i regulaciju raspoloženja i smanjenje stresa.
Izvrstan za starije osobe i početnike u tjelovježbi, izvodi se bez opreme i kombiniraj ravnotežu i kontrolu, disanje i koordinaciju tijela te raznolikost pokreta.
Istraživanje koje podupire Nacionalni centar za komplementarno i integrativno zdravlje također sugerira da tai chi može pomoći u poboljšanju rasuđivanja, planiranja, rješavanja problema i pamćenja kod starijih osoba koje ne pokazuju znakove značajnog kognitivnog oštećenja. Odrasli s blagim kognitivnim oštećenjem zbog demencije također su vidjeli povećanje kognitivnih sposobnosti.
Također smanjuje stres, što može pomoći ljudima da uspore i bolje se fokusiraju.
Hodanje i besplatna, a iznimno zdrava aktivnost koju možete raditi bilo gdje i bilo kada. Studija iz 2018. pokazala je da hodanje više od 4000 koraka dnevno ima pozitivne učinke na pamćenje kod starijih osoba – zato krenite što prije i što češće hodajte!
Foto: Pexels, Ridofranz iStock/Getty Images Plus via Getty Images