Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Nimalo ugodna, ali mučnina se ponekad javi sama od sebe – bez da točno znate uzrok. Kako prepoznati što ju uzrokuje?
“Kad kažete da osjećate mučninu, obično mislite na osjećaj da morate povraćati ili na osjećaj nelagode u želucu. To je obično povezano s odgovorom tijela na stresor pa kod ljudi krene na povraćanje, pojačano lučenje sline, osjećaj povraćanja i mučninu u želucu’, objašnjava Camilo Ruiz, stručnjak i internist.
Ipak, zanimljivo je da je mučnina uvijek uzrokovana osnovnim poremećajem u tijelu, prema Thomasu Vanderheydenu, gastroenterologu. To nije bolest ili stanje samo po sebi, već znak ili simptom jednog. Jednom kad imate medicinski problem pod kontrolom, mučnina se također smanjuje.
Ali, ako osjećate mučninu, trebate usporedno obratiti pozornost na druge neugodnosti koje možda osjećate, kao što su nedostatak apetita, grčevi, proljev, bol u stražnjem dijelu grla, znojenje, ošamućenost i povraćanje, osjećate puno sline u ustima. Sve bi to mogli biti tragovi glavnog razloga zbog kojeg osjećate kao da ćete povratiti, to jest razlozi zbog kojih vam može biti mučno.
Nije točno otkriveno zašto, ali ako ste pod stresom ili osjećate tjeskobu, tada može doći i do toga da osjećate bol u trbuhu. Ako je pacijent pod stresom ili anksiozan, živci pucaju u crijevima, a tijelo i mozak će to shvatiti kao mučninu.
Postoje mnoge strategije za upravljanje stresom koje možete izabrati, ali zdrava prehrana, puno sna, pijenje čaja od mente ili đumbira, meditacija, joga, vođenje dnevnika i izbjegavanje alkohola ili duhana laki su načini za smanjenje tjeskobe i smirivanje mučnine. No, ako vidite da to ne prolazi i da te metode ne pomažu, potražite pomoć liječnika.
Protuupalni lijekovi izravno iritiraju želučanu sluznicu i mogu izazvati gastritis (upalu) ili čireve. To je kao da vam je sluznica želuca opečena od sunca pa možete dobiti mučninu ili povraćanje, bolove u trbuhu ili refluks.
Obično se radi o tabletama za bolove koje se mogu kupiti i bez recepta, a koriste se za razne vrste bolova poput glavobolje, zubobolje i slično.
Dehidracija može uzrokovati mučninu zbog smanjenog volumena krvi, neravnoteže elektrolita i smanjenja funkcije probavnog sustava. Simptome dehidracije prepoznat ćete po suhim ustima, žeđi, rijetkom mokrenju, tamni urin, umor, vrtoglavici i glavobolji.
Za neke je ljude čak i blaga dehidracija dovoljna da uznemiri želudac, ali ako osoba k tome osjeća i vrtoglavicu, svakako je potrebno potražiti pomoć liječnika.
Ako imate želučane tegobe zajedno s grčevima, proljevom, mučninom, povraćanjem i temperaturom, možda imate trovanje hranom. To je odgovor tijela na stres da se riješi bakterija, virusa i parazita koji su bili u hrani koju ste pojeli.
Ipak, ako ne možete zadržati ni vodu, otiđite svome liječniku zbog mogućnosti da vas ovo stanje dovede do dehidracije poput pretjerane žeđi, suhih usta, ošamućenosti i umora.
Infekcija uha uzrokuje bol, osjećaj pritiska u uhu, promjene u sluhu, začepljenost nosa, glavobolju i temperaturu. Kad se upala počne razvijati, moguće je da počnete osjećati mučninu i vrtoglavicu.
Da, trudnoća je defitivno razlog zbog kojeg vam može biti mučno, posebice na početku. Obično počinje prije devetog tjedna trudnoće, a povlači se do 14. tjedna. Ipak, neke trudnice osjećaju mučninu i povraćaju i dulje od toga.
No, ako je ta mučnina toliko jaka da ne možete normalno funkcionirati, obavezno se posavjetujte sa svojim ginekologom koji prati vašu trudnoću i otiđite na pregled.
Obratite pozornost na to kako se osjećate dok se vozite u automobilu ili avionu. Bolest putovanja, poznata i kao mučnina u vožnji, javlja se kada mozak dobiva proturječne signale od očiju i unutarnjeg uha.
Ovo je nešto što nije neizlječivo, ali je izrazito neugodno pa zato pokušajte bilo kakve simptome spriječiti na vrijeme. Što možete učiniti? Ne čitajte knjigu i ne gledajte u mobitelu prilikom vožnje, otvorite prozor ili ventilator, pijte dovoljno vode te izbjegavajte alkohol i kofein.
Kad nekoliko sati niste jeli, glukoza u krvi može pasti prenisko te izazvati mučninu, drhtavicu ili vrtoglavicu.
Stručnjaci kažu da ono što brzo možete učiniti jest popiti čašu voćnog soka ili pojesti svježe ili sušeno voće ili komad kruha.
Preporuka je svakako da konzumirate zdrave zalogaje kao što su voće, orašasti plodovi ili jogurt između obroka kako biste održali stabilnu razinu glukoze u krvi. Žvačite hranu polako i temeljito da biste olakšali probavu i smanjili rizik od mučnine, a ako se mučnina javlja često nakon jela, bilo bi dobro posavjetovati se s liječnikom kako biste isključili moguće zdravstvene probleme.
Ako je vaša mučnina popraćena povraćanjem, začepljenošću, umorom, vrućicom, proljevom, grčevima u trbuhu ili bolovima u tijelu, moguće je da se radi o bakterijskoj ili virusnoj infekciji.
“Najvažnija stvar je hidracija i unos puno tekućine”, kaže dr. Behar. Kad god ste dehidrirani, vjerojatno ćete osjećati mučninu.
Neki uobičajeni uzroci mučnine mogu nestati sami od sebe ili uz lijekove bez recepta i odmor, ali ako kod vas mučnina utječe na vašu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti ili ne možete funkcionirati na poslu ili kod kuće, tada je vrijeme za odlazak liječniku.
Foto: PeopleImages iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels