Virus Zapadnog Nila širi se Hrvatskom. Što znamo o ovoj bolesti?

Evo što se zna o ovoj zaraznoj bolesti koju prenose komarci

by | 21 kolovoza, 2024
virus zapadnog nila

Na Banovini su zabilježena dva slučaja zaraze virusom Zapadnog Nila, a sumnja se da postoje još deseci zaraženih. Evo što se zna o ovoj bolesti.

Oboljele su dvije osobe s područja Siska i Petrinje, a sumnja se da postoje još deseci zaraženih. Epidemiolozi poručuju da razloga za paniku nema, ali ima za oprez, jer ovaj virus može biti vrlo opasan po zdravlje.

“Imamo dva pacijenta koji su oboljeli od groznice Zapadnog Nila, kod njih je razvijen meningoencefalitis, što je vrlo rijetko. Kad gledate ovu bolest, moramo kazati da 70 do 80 % oboljelih nema nikakvih tegoba”, objasnio je Inoslav Brkić, epidemiolog i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije za Dnevnik.hr.

Također je rekao:

“Bilo tko da ima kakve simptome: osip, bolove u mišićima – što sliči ljetnoj gripi – neka se javi svom liječniku. Definitivno mora biti obrađen. Bolesti ima svugdje po svijetu, i gdje god ima ptica i komaraca, bit će ove bolesti.”

Voditeljica Odjela za infektivne bolesti Opće bolnice Sisak, Tonka Jozić Novinc, navodi da je dvoje pacijenata imalo teže simptome.

“Jaka glavobolja, visoka temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima. Teško su se kretali, a prva dva ili tri dana imali su poremećaj stanja svijesti. Znači, teško su se razbuđivali, što je nama odmah alarm da se radi o težoj bolesti. Bolest prenose komarci, ne prenosi se s čovjeka na čovjeka. Kako je velik broj komaraca, veća je vjerojatnost da će se netko zaraziti. Može se očekivati da ćemo imati još slučajeva”, objasnila je i dodala da su se zarazili u Hrvatskoj – piše Novi list.

Što je bolest (virus) zapadnog Nila?

Bolest Zapadnog Nila (ZN) vektorima je prenosiva bolest čiji je uzročnik virus Zapadnog Nila (VZN), koji se u prirodi održava u ciklusu između ornitofilnih komaraca i ptica. Virus se prenosi ubodom zaraženog komarca (vektora), dakle bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

Infekcija VZN u ljudi nakon inkubacije 2-6 dana (u rasponu 2-14) najčešće prolazi bez simptoma ili asimptomatski (u približno 70-80 % slučajeva). Kod 20-30 % zaraženih manifestira se kao akutna sistemska febrilna bolest praćena povišenom temperaturom, glavoboljom, bolovima u mišićima, zglobovima, simptomima od strane gastrointestinalnog sustava.

Može se pojaviti prolazni makulopapulozni osip (kod 25-50 % oboljelih). Radi se o relativno blažem obliku bolesti koji se naziva groznica ZN, čiji simptomi nalik gripi traju od dva do pet dana.

Kod manje od 1 % zaraženih može se razviti teži oblik bolesti uslijed zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava, sa simptomima meningitisa/upale moždanih ovojnica, encefalitisa i vrlo rijetko akutne mlohave klijenuti.

virus zapadnog nila

Pod povećanim su rizikom za razvoj težeg oblika bolesti starije osobe koje već imaju postojeću kroničnu bolest kao, primjerice, kroničnu bubrežnu bolest, dijabetes, hipertenziju ili imunosuprimirane osobe (kao, recimo, transplantirani i sl.).

Oboljeli se liječe simptomatski i većina se dobro oporavi bez trajnih posljedica – navodi na svojim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Kako se zaštititi od virusa zapadnog Nila – mjere prevencije?

Radi osobne zaštite od uboda komaraca HZJZ preporučuje:

  • Primjenjujte sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente u spreju na kožu (prema uputama proizvođača).
  • Zaštitite se odjećom dugih rukava i nogavica tijekom boravka na području s puno komaraca (osobito u sumrak).
  • Zaštitite prozore i vrata balkona ili terasa mrežama protiv insekata.
  • Koristite sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente za prostore
  • Boravite u klimatiziranim prostorima kad god je to moguće.

Pročitajte: Što se zna o majmunskim boginjama, bolesti koja je stigla u Europu?

Foto: demaerre iStock/Getty Images Plus via Getty Images, Pexels