“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Stručnjaci smatraju da će iz godine u godinu postotak rasti
Je li novo doba donijelo sreću na ljubavnom planu kad su ženski životi u pitanju? Dok mnoge žene uživaju u statusu solerica i podižu vlastite standarde zbog kojih bi nekoć možda bile poprijeko gledane, druge žene nadaju se pronalasku životnog partnera i osnivanju obitelji, što postaje sve teže postići zbog raznoraznih faktora.
Neki kažu da je prevelik utjecaj društvenih mreža i interneta u potpunosti poremetio odnose i pogled na tradicionalne veze, drugi da je svima teško pronaći pravu ljubav u vrijeme aplikacija za upoznavanje koje nude bezbrojne opcije i površna upoznavanja temeljena na izgledu, dok treći smatraju kako se na žene stavlja preveliki pritisak da odjednom budu baš sve – uspješne poslovne žene, uvijek dotjerane, “savršene” majke, supruge, prijateljice i pritom naravno, fit i vječno mlade kako ih njihov partner ne bi zamijenio za “mlađu verziju s neke aplikacije za upoznavanje”.
Mnoge žene razočarane su i iskustvima brojnih žena koje pate u nesretnom braku ili doživljavaju horor tijekom razvoda te zaključuju kako ne žele i same doživjeti nešto slično.
Jednako je bitno naglasiti da je ženama dosta diskriminacije kad su plaće u pitanju, a do čega najviše dolazi zbog majčinstva. Mnoge žene zbog majčinstva se degradira čim se vrate na posao s porodiljnog dopusta, a zatim se moraju zadovoljavati nižim funkcijama i manjim plaćama jer se pretpostavlja da će morati ići na bolovanje. Neke žene same se odlučuju za pola radnog vremena, bilo zbog zdravstvenog stanja djeteta ili zbog želje da pronađu balans između obiteljskog i poslovnog života, što također dovodi do manjih doprinosa i neželjenih situacija na radnome mjestu.
Novija studija, o kojoj se ovih dana ponovno naveliko govori u medijima i na društvenim mrežama, otkriva kako se mnoge žene upravo zbog svega navedenog sve više odlučuju fokusirati na karijeru i financijsku sigurnost te izraditi “život iz svojih snova” – bez partnera. To dovodi do sve većeg broja solo žena, a znanstvenici koji su proveli istraživanje napravili su i izračun koliko će žena biti samo u 2030. godini.
Riječ je o ženama u starosti od 25 do 44 godina, a smatra se da će se postotak svake godine povećavati za 1,2 %. Ovo vrijedi za žene u Americi, no smatra se da bi slično moglo biti i u Europi.
Dok neki ovaj podatak smatraju osnažujućim, druge muči je li ovo samo još jedna priča koja je “prodana ženama” kako bi više radile te vodile računa o posljedicama koje bi ovakvi podaci mogli imati za čovječanstvo.