Cozy krimići za jesen 2024.: Ovih pet ne želite propustiti
Koji su najbolji cozy krimići za jesen 2024.? To je vjerojatno pitanje na koje je teško odgovoriti, no ovih pet na mnogim se listama (pa i po našem...
I dok često živimo okruženi teškim i izazovnim vijestima, vjerujemo da pozitivne promjene, bez obzira na to koliko se činile malima, zaslužuju medijski prostor.
Ali vjerujemo i u to da nam treba što više ovakvih vijesti. Ove priče podsjećaju nas na to da svaki korak prema boljem svijetu vrijedi ne samo pozornosti već i naše podrške. Zato je bitno da istaknemo i slavimo te inovativne projekte i uspjehe koji čine ovaj svijet ljepšim mjestom.
Iz tjedna u tjedan donosimo vam pozitivne vijesti kako bismo vam uljepšali dan, tjedan, mjesec….
U nastavku čitajte o pričama koje smo ovaj tjedan izdvojili kao posebne.
Novo istraživanje pokazuje da biljke apsorbiraju 31 % više CO2 nego što je prethodno procijenjeno – piše scitechdaily.com.
Objavljeno u časopisu “Nature”, očekuje se da će ovo istraživanje poboljšati modele Zemljinog sustava koji se koriste za predviđanje klimatskih trendova i naglašava ključnu ulogu prirodnog skladištenja ugljika u smanjenju emisija stakleničkih plinova.
Istraživači su koristili napredne tehnike, kao što je praćenje molekula karbonil sulfida, kako bi točnije izmjerili fotosintezu.
Time se poziva i na ažuriranje klimatskih modela, nudeći nadu za poboljšana predviđanja i pojačane napore u borbi protiv klimatskih promjena.
Egipat je službeno proglašen regijom bez malarije, zbog čega je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) čestitala vladi u Kairu i uručila joj potvrdu.
Malarija je stara koliko i sama egipatska civilizacija, no sada bolest koja je mučila faraone pripada njezinoj povijesti, a ne i budućnosti, kako je izjavio čelnik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
U svijetu su 44 zemlje i jedan teritorij certificirani kao slobodni od malarije.
Znanstvenici su dokazali da malarija u Egiptu postoji još od 4000. godine prije Krista. Među ostalim nalazima, bolest je identificirana u mumiji Tutankamona, faraona koji je vladao otprilike od 1332. do 1323. pr. Kr.
Ponašanje velikih naftnih kompanija može predstavljati nesmotreno ugrožavanje zbog utjecaja fosilnih goriva na globalno zagrijavanje.
Ovo stiže usred sve većeg broja dokaza da su velike naftne kompanije znale za klimatske opasnosti svojih proizvoda, ali su ih svejedno promovirale.
Senatorica države New York Kristen Gonzalez, koja podržava takve parnice, rekla je: “Veliki naftni poduzetnici moraju odgovarati za svoje postupke, a pravda mora biti izborena za one koji su pretrpjeli razorne posljedice katastrofa povezanih s klimom.”
Norveška je postala posljednja europska država koja je krenula u zaštitu djece od društvenih medija, usred tvrdnji premijera zemlje da platforme čine korisnike “jednoumnima”.
Uvest će minimalnu dobnu granicu od 15 godina za korištenje društvenih mreža. Vlada je pojačala svoju kampanju protiv tehnoloških tvrtki za koje kaže da su “usmjerene protiv malih dječjih mozgova”.
Zabilježeno je da više od polovice devetogodišnjaka u zemlji koristi društvene medije unatoč trenutačnoj minimalnoj dobnoj granici od 13 godina. Vlada se obvezala uvesti dodatne mjere zaštite, uključujući zapreku za provjeru dobi.
Prošlog je tjedna britanska vlada predstavila nacrt zakona čiji je cilj zaštita mladih od društvenih medija. Nizozemska i francuska vlada u međuvremenu su zabranile pametne telefone u školama. Očekuje se da će Irska učiniti isto.
U jeku sve većeg broja dokaza o učinkovitosti terapija potpomognutih psihodelicima, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) razmatra odobrenje psilocibina, aktivnog sastojka u “čarobnim gljivama”, za liječenje depresije u bliskoj budućnosti.
Studija je objavljena u časopisu “Psychedelics” i proizvela je početne procjene potencijalne potražnje za terapijom potpomognutom psilocibinom za depresiju u Sjedinjenim Državama.
Foto: Lacheev iStock/Getty Images Plus via Getty Images