Budućnost wellnessa: Ove predivne tetovaže zapravo su jednokratni vitaminski flasteri
Vitaminski flasteri mogli bi zamijeniti ispijanje suplemenata na klasičan način, barem se tome nada tvrtka Barriére.Barriére je nosiv i zabavan...
Politička ispravnost u svijetu ljepote
Zahvaljujući evoluciji standarda ljepote i težnjama za inkluzivnijom terminologijom, svijet ljepote prigrlio je novi naziv za tip kože koji smo do sada nazivali “normalan”.
Tko smo mi da sudimo? Tko smo da kažemo da je vaš ten “normalan” ili, ono što bi bilo oprečno tome, “nenormalan”? Konačno se nazire kraj dosadašnjem kategoriziranju kože, prema kojem postoje: normalni, mješoviti/kombinirani, suhi i masni tip kože.
Izraz “normalan tip kože” postupno zamjenjuju “sretniji” izrazi, poput “uravnoteženi” ili “izbalansirani” tip kože”. Ova promjena odražava pomak u svijetu ljepote koji nastoji biti inkluzivniji i opisivati karakteristike kože umjesto da implicira standard ili ideal.
Izraz “normalna koža” prije se koristio za opisivanje kože koja nije previše masna ili previše suha i koja je općenito imala zdravu ravnotežu vlage i masnoće. Međutim, implikacija “normalne” sugerira da su drugi tipovi kože (primjerice, suha, masna ili mješovita) na neki način nenormalni ili manje poželjni. Ovaj bi način izražavanja mogao biti isključiv i obmanjujuć pa je beauty industrija krenula prema korištenju termina “uravnotežene kože” kao točnijeg i sveobuhvatnijeg izraza.
Iako ne postoji niti jedna tvrtka ili organizacija koja je službeno odobrila ovu promjenu, promovirali su je dermatolozi, kozmetički brendovi i stručnjaci za njegu kože. Utjecajni brendovi za njegu kože i publikacije o ljepoti usvojili su ovu terminologiju kako bi promovirali pozitivniji i inkluzivniji pristup njezi kože.
“Uravnoteženi tip kože” opisuje kožu koja ima ujednačenu ravnotežu vlage i masnoće, što joj daje zdraviji i čistiji izgled. Ova promjena terminologije naglašava da su svi tipovi kože jednako valjani i da bi se njega kože trebala usredotočiti na postizanje ravnoteže i zdravlja, a ne na uklapanje u zastarjelu “normalnu” kategoriju.
Foto: petrenkod, iStock via Getty Images Plus