Je li biohacking fitness health trend koji trebate prigrliti?
Ako ste na prvu zastali i zapitali se što uopće pojam biohacking znači, tu smo da odgovorimo. Iako smo o njemu već pisali u našem tiskanom izdanju,...
Plus, odlično su rješenje za poticanje kreativnosti i smanjenje stresa.
Kratke mikrošetnje mogle bi se pokazati korisnijima za vaše zdravlje u usporedbi s duljima, kako pokazuje nova studija.
Znamo već koliko je hodanje zdravo za tijelo, koliko koraka hodati dnevno, a sada je i potvrđeno da su čak i male, mikrošetnje itekako korisne.
Zdravstvene prednosti hodanja su goleme i znamo da već radite na postizanju utvrđenog dnevnog cilja broja koraka te da se svakodnevno trudite da ta ostvarena brojka bude što veća.
No nova istraživanja pokazuju da bi mikrošetnje, to jest, kratke šetnje tijekom dana, mogle biti korisnije od dužih šetnji.
Mala studija objavljena u “Proceedings of the Royal Society B” promatrala je deset sudionika koji su hodali različite duljine vremena, uključujući kratke nalete s pauzama u trajanju od nekoliko minuta i hodanje dulje do četiri minute.
Istraživači sa Sveučilišta u Milanu otkrili su da kad su ljudi hodali u intervalima 10-30 sekunda, s pauzama između njih, potrošili su više energije i sagorjeli više kalorija nego neprestano hodajući istu udaljenost.
Točnije, otkrili su da ove mikrošetnje troše do 60 posto više energije od dužih epizoda hodanja ili penjanja unatoč tome što se radi o istoj udaljenosti.
U konačnici – to znači da možete sagorijeti više kalorija čak i ako hodate kratko! Zanimljivo, zar ne?
Načelno gledano, ideja o mikrošetnjama mogla bi biti korisna posebice onima koji rade kod kuće ili u uredu i koji bi se morali više kretati.
Jer upravo je poanta ovog da se prekinu duga razdoblja sjedenja ili neaktivnosti tako što osoba svako malo ustane i kreće se – koliko god kratko.
U ovoj studiji mikrohod je definiran kao hodanje između 10-30 sekundi (s pauzom prije sljedeće šetnje).
Kelly Sturm, stručnjakinja, kaže da je glavna dobrobit mikrošetnji ta što pomažu smanjiti negativne učinke dugotrajnog sjedenja. Plus – svom tijelu dajete priliku da tako poboljša cirkulaciju i zadrži mišiće angažiranima.
Također, važno je i navesti koliko su zapravo te, pa čak i male pauze za kretanje izvrsne za razbistrivanje glave, poticanje kreativnosti i smanjenje stresa – konkretnije, općenito za mentalno zdravlje.
Zato, sljedeći put kada duže vremena sjedite, sjetite se ove studije i ustanite te barem kratko prošećite. Mi svakako hoćemo!
Foto: Tom Merton OJO Images via Getty Images