Zašto je cijeli svijet opsjednut Erewhonom, omiljenom trgovinom Hailey Bieber i Kendall Jenner?
Kad Hailey Bieber, Sabrina Carpenter ili Vanessa Hudgens žele nešto zdravo i luksuzno, postoji jedno mjesto na koje svi idu – Erewhon Market. Ovaj ...
Hormonalne promjene koje dolaze s 40-ima često utječu na libido, energiju i raspoloženje žena.
No, kako nam kaže nutricionistica Angelina Paić, prehrana može biti ključan saveznik u očuvanju zdravog libida. Odabirom namirnica bogatih ključnim nutrijentima, poput omega-3 masnih kiselina, vitamina D, cinka i magnezija, moguće je podržati hormonalnu ravnotežu, poboljšati cirkulaciju i podići razinu energije.
Popričali smo s nutricionistom o tome koja je hrana važna za vitalnost i intimno zdravlje žena u 40-ima.
Zašto je prehrana važna za održavanje zdravog libida, posebno u 40-ima?
U 40-ima prolazimo kroz ključne hormonalne promjene. Počinje se smanjivati produkcija estrogena, progesterona i testosterona – hormona koji direktno utječu na seksualnu želju, raspoloženje i energiju. Prehrana postaje važan saveznik za našu dugovječnost jer pruža tijelu potrebne hranjive tvari za podršku hormonalnoj ravnoteži, cirkulaciji i ukupnom zdravlju. Izbor namirnica koje konzumiramo trebaju nam osiguravati hranjive tvari koje podržavaju hormonalnu ravnotežu, poboljšavaju cirkulaciju i energiju te smanjuju upalne procese u tijelu. Određene namirnice također potiču proizvodnju neurotransmitera poput dopamina i serotonina, koji pozitivno djeluju na raspoloženje i želju za intimnošću.
Uravnotežena prehrana osigurava stabilnu razinu glukoze u krvi, sprječava nagle promjene raspoloženja i osigurava energiju tijekom dana. Pravilno kombiniranje složenih ugljikohidrata (poput kvinoje i smeđe riže), proteina (jaja, riba, mahunarke) i zdravih masti (maslinovo ulje, orašasti plodovi,) omogućava stabilnu razinu glukoze u krvi. Ovo ne samo da sprječava nagle padove energije već i podržava konstantan osjećaj vitalnosti.
Hormoni vole ravnotežu, nužne su nam masti, osobito one bogate omega-3 kiselinama te pomažu u sintezi hormona, dok hrana bogata cinkom, magnezijem i vitaminima B kompleksa (poput orašastih plodova, tamne čokolade i zelenog lisnatog povrća) doprinosi pravilnoj funkciji endokrinih žlijezda. Ne smijemo zaboraviti ni na vlakna iz povrća i voća jer podržavaju zdravlje crijeva, što je ključno jer su naša crijeva “drugi mozak” i igraju ulogu u hormonskoj regulaciji.
Uravnotežena prehrana nije samo gorivo za tijelo – ona je i temelj za unutarnju harmoniju. Kad svome tijelu damo ono što mu treba, ono nam uzvraća pojačanom energijom, stabilnim raspoloženjem i blistavim zdravljem.
Dakle, put do ravnoteže uistinu započinje na tanjuru!
Pojedini vitamini i minerali značajan su dio metabolizma vezanog za našu plodnost, a tu bih istaknula:
Cink: Podupire produkciju testosterona i zdravlje reproduktivnih organa (nalazi se u morskim plodovima, sjemenkama bundeve, orašastim plodovima…).
Vitamin E: Povezan s poboljšanjem cirkulacije i zdravljem kože (avokado, bademi, biljna ulja…).
Magnezij: Pomaže u smanjenju stresa, što može pozitivno utjecati na libido (tamno lisnato povrće, orašasti plodovi…).
Vitamin D: Ključan za produkciju spolnih hormona i raspoloženje (gljive, masna riba, jaja, izlaganje suncu…).
Omega-3 masne kiseline: Poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju upale (masna riba, chia sjemenke…).
View this post on Instagram
Kad govorim o hrani i njezinom utjecaju na naš organizam, od davnina postoji čovjekov interes za hranom i biljem koji potiču spolni nagon ili želju. Zato nije ni čudno kako skoro svaka namirnica negdje na svijetu ima pučko vjerovanje ili zapis o stimulirajućem utjecaju na spolnu moć i smatra se afrodizijakom. Često se u narodnom vjerovanju spominju banane i šparoge za jačanje libida kod muškaraca, dok smokve i kamenice djeluju na ženski libido. Nemamo čvrste znanstvene dokaze da je to tako, možda će nam kemijski sastav ovih namirnica otkriti tajnu:
Šparoge su bogate vitaminom E, koji se još naziva i vitaminom plodnosti jer je bitan čimbenik prilikom sinteze spolnih hormona.
Banane sadrže bromelain, enzim koji pospješuje muški libido. Banane također sadrže kalij i riboflavin koji povećavaju razinu energije i izdržljivosti.
Kamenice su bogate cinkom (koji se izlučuje spermom), mineralom koji je potreban pri sintezi testosterona. Smokve sadrže pektin, a samo ime potječe od grčke riječi “pektos” što u prijevodu znači “ukrućen”.
Čokolada sadrži feniletilamin koji povećava razinu dopamina u mozgu, dovodi do stanja euforije (neki antidepresivi imaju slično djelovanje). Spominju se i feferoni, ljuta hrana koja zbog sadržaja kapsaicina ubrzava otkucaje srca, ubrzava metabolizam i uzrokuje znojenje. Slične reakcije tijelo doživljava tijekom seksa. Neke studije pronašle su povezanost ljute hrane s izlučivanjem endorfina – tjelesnih kemikalija koje uzrokuju osjećaj dobrog raspoloženja.
Zatim tartufi, jagode, ginseng, gingko, začini: bosiljak, anis, vanilija, cimet, đumbir, origano, muškatni oraščić… Popis je doista dugačak.
Ne postoji univerzalan jelovnik za podržavanje libida jer, baš kao što smo jedinstveni po otisku prsta, i naši mikrobiomi i nutritivne potrebe variraju pa prehranu treba prilagoditi individualnom metabolizmu i zdravstvenom stanju.
Mogu vam napisati primjer dnevnog jelovnika koji uključuje namirnice bogate nutrijentima poznatim po svojoj ulozi u podržavanju zdravlja libida i općeg dobrostanja:
Doručak
Integralni tost s tankim slojem avokada i 2 kuhana jaja
Rukola i maslinovo ulje te posuti sjemenkama po želji (konopljine, bučine, suncokret…)
Užina
Šaka orašastih plodova (bademi, orasi ili lješnjaci).
Komad tamne čokolade (min. 70 % kakaa – potiče endorfin).
Ručak
Salata s piletinom: grilana pileća prsa, avokado, chilli paprika, svježi špinat, pečena cikla, preljev od maslinovog ulja i limunovog soka, prstohvat kopra, integralni kruh ili kvinoja kao prilog.
Užina
1 čaša kefira s dodatkom smokava ili datulja
1 žlica sjemenki lana
1 žlica chia sjemenki
Večera
Losos na žaru
Pirjana brokula i šparoge
Pečeni batat ili smeđa riža kao prilog.
Prije spavanja:
Topli napitak od bademovog mlijeka s prstohvatom cejlonskog cimeta.
Smanjenje libida značajno je povezano s našim mentalnim stanjem. Današnji tempo života ne ostavlja nam dovoljno prostora za opuštenost i intimu. Iako hormonalni sustav, cirkulacija i drugi fizički faktori igraju veliku ulogu, mozak je “glavni kontrolni centar” za seksualni nagon. Mentalno zdravlje, upravljanje stresom i pozitivna percepcija intimnosti ključni su za održavanje zdravog libida. Mozak je, u pravom smislu, epicentar libida.
Smanjenje razine stresa ključno je jer kronični stres povećava kortizol, što može smanjiti libido. Meditacija, boravak u prirodi i tehnike dubokog disanja mogu pomoći.
Kvalitetan san omogućuje tijelu da se regenerira i održava hormonalnu ravnotežu. Ne smijemo zaboraviti ni redovito vježbanje jer poboljšava cirkulaciju i potiče produkciju hormona sreće.
Ako prehrana i stil života nisu dovoljni, možda su potrebni dodatni pregledi ili terapija te se javite svom ginekologu ili urologu.
Naslovna fotografija: OksanaKiian/ iStock / Getty Images Plus