Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u zagrebačkom kvartu Prečko šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji,...
Jako je jednostavno
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo – posao i provođenje vremena s obitelji uglavnom su nam, sasvim razumljivo, puno više na listi prioriteta pa se ne sjetimo držati neke workout rutine.
No briga o zdravlju kroz svakodnevne navike može biti puno jednostavnija nego što to mislimo. Studija koju je proveo Nature Medicine prema podatcima britanske Biobanke dokazala je da si možemo poboljšati kvalitetu života i produljiti isti jednostavnim tehnikama za koje ćete potrošiti samo tri minute u danu.
Ovo su istraživanje znanstvenici proveli na skupini od 25,241 ljudi koji se ne bave sportom, a kojima je srednja dob bila oko 62 godine i to tijekom perioda od sedam godina. Istraživači su dokazali da je kod sudionika koji su svakodnevno radili tri vrlo kratke sesije snažne tjelesne aktivnosti zabilježen značajno manji rizik od smrti.
Takvim kratkim i intenzivnim fizičkim aktivnostima rizik od smrti kod njih je bio smanjen za čak 39 posto. Kod onih koji su otišli korak dalje i svakodnevno vježbali po 11 minuta rizik od smrti od kardiovaskularnih bolesti bio je manji za 65 posto, dok je od smrti od raka za 49 posto.
Naime, ovo mogu biti sasvim jednostavne svakodnevne stvari koje biste trebali ponavljati tri puta dnevno u intervalima od jedne minute. Profesor medicine sporta i tjelovježbe na Sveučilišnom koledžu u Londonu Mark Hamer, dr. sc., za Guardian je objasnio o čemu je riječ.
“Ovo bi mogle biti stvari poput igranja s djecom ili trčanje za autobusom ili vlakom. Ako živite u zgradi, to može biti i nošenje namirnica iz trgovine uz stepenice”, poručio je.
Ne morate trenirati za maraton da biste osjetili prednosti fizičke aktivnosti. Male i svakodnevne tjelovježbe možete sasvim jednostavno uklopiti u svoju svakodnevicu, a upravo bi vam one mogle produljiti život. To mogu biti kratke aktivnosti poput utrke s djecom, brzog hoda po stepenicama, deset marinaca dok gledate televiziju, preskakanja užeta ili energičnog plesa uz omiljenu pjesmu.
Glavni autor studije Emmanuel Stamatakis, profesor na Sveučilištu Sydney, za New York Times otkrio je kako možete provjeriti je li odabrana aktivnost “dovoljno” intenzivna jer ipak je riječ o donekle subjektivnom osjećaju. Objasnio je jednostavnu “provjeru” govorom. Naime, ako možete razgovarati, ali ne osjećate da biste mogli otpjevati pjesmu, to se smatra umjerenom aktivnošću. Ako možete izgovoriti samo nekoliko riječi ili uopće nijednu, tako znate da radite intenzivnu aktivnost, na kakve se fokusiralo ovo istraživanje.
Još bolji učinak postići ćete uključivanjem low impact vježbi u svoju rutinu, koje su vrlo zdrave za kardiovaskularni sustav. To može biti hodanje, bicikliranje ili pak vježbe poput joge, pilatesa i tai chija.
FOTO: iStock/Getty Images