“Joga grudi” bit će hit u 2025. godini, najavljuju plastični kirurzi
Sjećate li se razdoblja 90-ih kad su brojne slavne pjevačice i glumice (poput Victorije Beckham i Pamele Anderson) imale okrugle implantante koji s...
Otkrivanjem uzroka do čiste i zdrave kože
Akne u odrasloj dobi nisu nešto što morate prihvatiti kao činjenicu kojoj nema rješenja. Prepoznavanjem uzroka – bilo da je riječ o prehrani ili hormonima – možete poduzeti konkretne korake i vratiti svojoj koži zdrav izgled. S pravim pristupom, čista koža nije samo san.
Akne su jedan od najčešćih problema kože, ali često se pogrešno smatraju isključivo dijelom tinejdžerskog iskustva. Istina je da se sve veći broj odraslih suočava s ovim neugodnim stanjem kože. Odrasle akne mogu biti frustrirajuće jer se pojavljuju u fazi života kad očekujemo čistu i zrelu kožu.
Njihovi uzroci su kompleksni i često različiti od onih u tinejdžerskoj dobi, što dodatno otežava njihovo liječenje. Mogu se manifestirati u obliku bolnih cisti, prištića ili čak trajnih mrlja koje narušavaju samopouzdanje.
No što zapravo uzrokuje akne u odrasloj dobi? Jesu li krivci hormoni, prehrana ili možda kombinacija oba faktora? U nastavku saznajte kako otkriti pravog krivca i poduzeti prave korake prema zdravijoj koži.
Ono što jedemo ima golemi utjecaj na našu kožu. Hrana bogata šećerom, rafiniranim ugljikohidratima i mliječnim proizvodima može povećati razinu inzulina i uzrokovati upalne procese koji rezultiraju aknama.
Primjerice, previše šećera i prerađene hrane može stimulirati produkciju sebuma, dok mliječni proizvodi često sadrže hormone koji mogu utjecati na vašu kožu. Loša probava i intolerancije na određenu hranu (poput glutena) također se mogu odraziti na vašem licu.
Ako primijetite izbijanja akni nakon konzumiranja određene hrane, poput čokolade ili sira, to bi mogao biti znak. Vodite dnevnik prehrane i pratite povezanost između onoga što jedete i stanja vaše kože.
Eliminirajte potencijalne okidače (šećer, mliječne proizvode, prerađenu hranu).
Obogatite jelovnik hranom bogatom cinkom, omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima.
Pijte dovoljno vode i konzumirajte više svježeg voća i povrća.
Posavjetujte se s nutricionistom za detaljniji personalizirani plan.
Hormonske akne rezultat su neravnoteže hormona poput androgena, koji povećavaju proizvodnju sebuma. Ove akne najčešće se javljaju oko brade, čeljusti i vrata.
Menstrualni ciklus, trudnoća, menopauza ili sindrom policističnih jajnika (PCOS) često su okidači razvoja akni. Ni stres nije daleko jer povećava razinu kortizola, što može pogoršati akne. Koristite li kakvu hormonsku terapiju ili kontracepcijske pilule, to također može utjecati na vaš ten.
Hormonske akne obično dolaze u ciklusima (primjerice, prije menstruacije) i javljaju se na specifičnim područjima lica, poput čeljusti ili vrata.
Posjetite dermatologa i ginekologa kako biste provjerili hormonski status.
U dogovoru sa stručnjakom, razmotrite hormonsku terapiju ili prirodne dodatke, poput čaja od mente ili vitamina B6.
Smanjite stres uz redovitu tjelovježbu, meditaciju ili jogu.
Pratite cikluse akni i koristite ciljane proizvode za njegu kože sklone nepravilnostima.
Foto: shockshots korea, iStock via Getty Images Plus