Prehrana za zrele godine: namirnice koje tijelo voli nakon 50.
Nakon 50. godine, tijelo prolazi kroz niz promjena - metabolizam se usporava, smanjuje se mišićna masa, a kosti postaju osjetljivije.Istovremen...
Cijenjena je zbog svoje proteinske vrijednosti, odličan je izvor vlakana i minerala mangana i magnezija: upoznajte se s ovom zdravom i ukusnom, ali i nepravedno zapostavljenom žitaricom koja bi se trebala naći na vašem jelovniku.
Zrno heljde je hranjivo, bogato vitaminima B-grupe i lako probavljivo. Kuha se poput riže, guli i od nje se radi heljdina kaša. Mljevenjem heljdinog zrna dobiva se kvalitetno brašno za palentu, odnosno miješanjem s drugim žitaricama heljdino brašno je posebno pogodno za izradu kruha i peciva.
Heljda često služi kao zamjena za rižu ili se priprema kao kaša. Brašno od heljde može imati tamniju ili svjetliju boju. Od heljdinog brašna rade se palačinke koje su prava poslastica. Također, postoji med od heljde koji je vrlo taman i aromatičan.
Heljda je stigla u Europu u kasnom srednjem vijeku. Potječe iz Azije, gdje se upotrebljavala za proizvodnju kruha. Heljda je danas najpopularnija u Rusiji i Poljskoj, zemljama u kojima ima važnu ulogu u tradicionalnoj kuhinji. Također, dosta se koristi u SAD-u, Kanadi i Francuskoj – zemlji koja je poznata po palačinkama od heljdinog brašna.
Cijenjena je zbog svoje proteinske vrijednosti, odličan je izvor vlakana i minerala mangana i magnezija. Heljda bi se svakako trebala naći što češće na vašem jelovniku jer je bogata dijetalnim vlaknima, mineralima, kao što su fosfor, magnezij, željezo, cink, bakar i mangan, sadrži osam esencijalnih aminokiselina, bogata je flavonoidima, te smanjuje razinu šećera u krvi.
Heljda ne sadrži gluten, zbog čega je pogodna za osobe koje su na njega alergične.
Otkriveno je da heljda smanjuje visoki tlak i kolesterol, te održava zdravlje srčanožilnog sustava.
Izvor: zena.hr