Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Djeca koja su brže dobivala na težini i u opsegu glave u prvom mjesecu života radila su test inteligencije kada su imala šest godina. Riješili su ga nešto bolje od druge djece. Međutim, rani razvoj djeteta nije utjecao na njegovo ponašanje kasnije u životu.
“Otkrili smo da je brži rast u prva četiri tjedna života povezan s blagim povećanjem koeficijenta inteligencije u uzrastu od šest i pol godina, ali nema veze s ponašanjem djeteta”, ispričala je vodeća autorica istraživanja dr. Lisa Smithers sa Sveučilišta u Adelaideu, Australija.
Ona je dodala da istraživanje sugerira koliko je važno što prije potražiti pomoć ako postoji bilo kakva zabrinutost u vezi s rastom djeteta ili hranjenjem da bi se problem riješio brzo i na vrijeme.
“Međutim, ne možemo reći da brži rast stvara viši koefcijent inteligencije. Moguće je da je riječ o obrnutom fenomenu, to jest da djeca nižeg koeficijenta inteligencije nešto sporije rastu”, rekla je.
Istraživanje je obavljeno na 17 tisuća majki i njihove djece u Bjelorusiji. Sudjelovale su majke koje su na jednom porođaju rodile jedno, zdravo dijete, poslije 37. tjedna trudnoće. To je objavljeno u časopisu “Pediatrics”.
Djeca su mjerena u toku prva četiri tjedna života, a inteligencija je testirana uz pomoć više IQ skala koje su kombinirano dale koefcijent između 50 i 150. Prosjek je bio 100. Ponašanje su ocijenili roditelji i učitelji ispunjavanjem upitnika. Bebe koje su imale veće napredovanje u težini i opsegu glave prosječno su imale viši koeficijent inteligencije za 1,5.
Izvor: babble.com