Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Kada dijete navrši godinu dana, vrijeme je da počne piti iz šalice i da zaboravi na bočicu. Ponekad je teško to izvesti, pa u nastavku članka pročitajte nekoliko savjeta.
Ponekad je bebama teško piti iz šalice i potrebno je malo više truda, ali postoji nekoliko savjeta koji će vam pomoći u tome.
1. Prije svega ne trebate uzeti običnu šalicu, nego koristite onu sa kljunom, jer na taj način dijete će i dalje imati osjećaj kao da ima dudu. Odlučite se za mekani kljun, umjesto čvrstog za početak, pa ga nakon nekog vremena zamijenite čvrstim kljunom.
2. Polako i sa strpljenjem djetetu pokažite kako da digne šalicu i prinese je ustima tako da ne prolije tekućinu po sebi.
3. Dok dijete ne savlada vještinu pijenja iz šalice, šalicu punite vodom, jer tako ako se uprlja ili prolije tekućinu iz šalice nećete imati problema s mrljama.
4. Ukoliko vaše dijete ne želi prihvatiti šalicu odmah pustite ga neka se navikava, jer vjerojatno misli da je to još jedna zanimljiva igračka koja će mu poslužiti za zabavu.
5. Najbolji način da dijete prihvati šalicu je da mu ponudite nekoliko vrsta dok ne pronađete onu koja mu najbolje odgovara i iz koje će jedino htjeti piti. Možete čak probati i šalicu koja ima cjevčicu, odnosno slamku koja djetetu omogućava da samo vuče tekućinu iz nje.
6. I na samom kraju najvažnije je da imate dosta strpljenja i da ne tjerate dijete na nešto za što nije spremno.
Izvor: ljepota.ba