Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Čak i kad je trudnoća planirana, to je stresno razdoblje nakon kojeg više ništa neće biti isto. Ako je neplanirana, taj je stres još i veći. Donosimo nekoliko načina na koje neplanirana trudnoća može utjecati na vaš odnos s partnerom.
Ako ste u vezi i volite se, ali nikako da se odlučite na sudbonosno “da”, trudnoća i dolazak bebe mogli bi vas potaknuti na taj veliki korak. Stvari u odnosu se mijenjaju i počinjete se osjećati kao obitelj.
Hormoni
Stres koji donosi neplanirana trudnoća može pojačati djelovanje trudničkih hormona. Nerijetko taj stres dovodi do razmirica među partnerima. Žene se mogu osjećati zbunjeno, usamljeno, neshvaćeno i preplašeno. Sve te osjećaje dodatno potiče rad hormona. Međutim, i njihovi partneri mogu se osjećati na isti način.
Prva godina braka je još veći izazov
Ako se odlučite na brak zbog trudnoće, možda otkrijete da to “blaženo” stanje nosi i neke ne baš svijetle trenutke za mladence. Partneri sve vrijeme uče jedno o drugom, a kad dođe dijete, odnos postaje još veći izazov. Iako u braku ne cvjetaju ruže cijelo vrijeme, kako dijete raste, briga o njemu dovodi do toga da se i partneri međusobno bolje upoznaju, a veza među njima postaje sve jača.
Zajedno sazrijevate
Pogotovo ako ste oboje jako mladi. Zajedno odrastate i sazrijevate snoseći odgovornost i brinući se za dijete.
Partnerska zahvalnost
Trudnoća i dijete učinit će da se osjećate kao obitelj više od bilo kojeg papira. Možda se ponekad i zapitate biste li uopće ostali zajedno da vas neplanirana trudnoća nije zauvijek spojila?
Ispravan razlog za ulazak u brak
Zasigurno ćete se i vi i partner zapitati jeste li u brak ušli samo zbog djeteta? Brak je težak i s djecom i bez njih, a posljednje što vam treba jest to da se brinete jeste li se vjenčali iz pravih razloga.
Izvor: magazine.net
Foto: freedigitalphotos