Prirodno nije uvijek najbolje: Kako biotehnološka kozmetika mijenja pravila beauty igre
Prirodno nije uvijek najbolje. Ova teza mnoge će šokirati, no pročitajte naše argumente do kraja. Gledajući širu sliku, za prirodne je sastojke pot...
Šminka nije patent modernog vremena jer su antičke žene poput Egipćanki ukrašavale svoje lice stoljećima unazad što je s vremenom preraslo u komplicirani proces koji se podrazumjeva, pa više nismo sigurne radimo li to zbog sebe ili zbog drugih, ili oboje.
Ironija prirodne ljepote
Većina žena izbjegava napadnu šminku koja podrazumijeva cementiranje lica puderom, ali se osjećaju nesigurno kada izlaze bez šminke, pa je najlakše posegnuti za neutralnim make-up izgledom koji je jednostavan i prirodan, ili barem mislimo da je tako.
Priručnici za postizanje prirodnog izgleda su se, nažalost, ispostavili i najkompliciranijim, jer često podrazumijevaju korštenje velikog broja kozmetičkih proizvoda za koje većina žena možda nisu niti čule da postoje, a kamoli da ih imaju u svom neseseru. O tome koliko se šminka podrazumijeva i očekuje govori i mnoštvo internetskih i drugih priručnika za tinejdžerice koji korak po korak objašnjavaju kako se može postići prirodni izgled.
Ali ako korištenjem dekorativne kozmetike zdušno pokušavamo postići prirodni izgled, nije li tu nešto pogrešno? Što nam to kozmetička industrija poručuje ako nas tjera da čeznemo za neutralnim ružem ili rumenilom umjesto da ne koristimo baš ništa?
Žene su odrasle s kulturološki uvjetovanim očekivanjima da se moraju šminkati. Mi to najčešće zovemo osobnim izrazom ili podizačem samopouzdanja, ali industrija nas želi uvjeriti (i davno je to uspjela) da nismo prave žene ako se ne šminkamo.
Neutralni luk ili “našminkana sam kao da ne nosim uopće šminku” pokazuje koliko smo duboko u zamci kozmetičke industrije, jer koja je svrha šminkati se ako nam je cilj izgledati kao da nismo našminkane?
Ali to naglašava našu prirodnu ljepotu!
Mislite li da je ova izjava ispravna? Zar ona ne govori o tome kako smo prirodno lijepe, ali ne dovoljno lijepe, pa nam je zbog toga potreban baš taj proizvod?
Izbjegavanjem šminke mogli bi naučiti o nekim korisnim navikama poput zdrave prehrane, dobrog sna, konzumiranju manje alkohola i nepušenju. Ne kažemo da se trebate prestati šminkati, ali kažemo da umjesto što želite dekorativnom kozmetikom prekriti sve nedostatke koje u velikoj mjeri izazivaju loše životne navike, trebate se potruditi njegovati prirodnu ljepotu. Možda bi veća količina vode djelovala na kožu lica kao i iluminator?
Šminkanje je osobni izbor i svatko ima svoje razloge zbog čega koristi šminku ili ne i istina je da ona većini žena pomaže da se bolje osjećaju, ali ne dozvolite da vas trend neutralnog make-upa natjera da povjerujete da su vam ovi proizvodi potrebni kako biste postigli prirodnu ljepotu.
Autor: Life Content