Sve o amniocentezi: Kako izgleda procedura i koliko dugo traje?

by | 21 lipnja, 2014

Amniocenteza je procedura kojom se uzima plodna voda iz maternice, koja se šalje na laboratorijske pretrage radi određivanja kariotipa bebe, odnosno broja i izgleda kromosoma. Ovaj dijagnostički test preporučuje se od strane liječnika, nakon abnormalnih rezultata triple testa, zbog brige od specifičnog genetičkog poremećaja.

amniocenteza

Donosimo vam informacije o tome kako se pripremiti za amniocentezu i koliko dugo traje.

Što se događa neposredno prije amniocenteze?
Neposredno prije procedure manji dio trbuha čisti se antiseptikom radi denzifekcije. Također, moguće je da ćete dobiti lokalni anestetik ili tabletu za smirenje da biste bili opušteni tijekom postupka.

Boli li ova metoda?
Fizički procedura nije bolna, ali trudnice često osjećaju veliki psihički pritisak. Svaka trudnica ovaj postupak drugačije doživljava i osjeća, ali fizički ova metoda nije bolna. Majka osjeća samo trenutak plasiranja igle i u tom trenutku može se refleksno uplašiti za bebu.

Trudnica obično osjeća psihički pritisak ili strah zbog ovog postupka, pa je obavezno potrebno obaviti detaljne razgovore s liječnicima kako bi se objasnio sam postupak izvođenja.

Kako izgleda sam postupak amniocenteze?
Liječnik na ultrazvuku prvo locira položaj posteljice i fetusa i na osnovu toga zna kamo treba upiknuti tanku šuplju iglu kroz trbuh i maternicu, sve do posteljice, točnije plodne vode koja se izvlači.

Potrebno je oko 20 dl tekućine koja sadrži stanice fetusa i koja se dalje šalje u laboratorij na pretrage. Nakon vađenja plodne vode liječnik prati stanje preko ultrazvuka, prati imate li kontrakcije i sluša otkucaje srca bebe.

Koliko dugo traje ovaj postupak?
Za ovaj postupak potrebno je oko 45 minuta, iako vađenje plodove vode traje svega 5 minuta. Ostatak vremena vas sestra priprema za postupak, a veći dio liječnika preko ultrazvuka promatra i prati položaj i stanje bebe prije, tijekom i nakon procedure.

Koliko dugo trebam mirovati nakon amniocenteze?

Nakon postupka obavezno je 72 sata strogog mirovanja. Također, prepisuje se terapija protiv kontrakcija, eventualno lijekovi za smirenje, a preporučuje se konzumiranje što više tekućine.

Kada se mogu vratiti svakodnevnim aktivnostima nakon amniocenteze?
Vrlo je važno da minimum dva tjedna izbjegavate bilo kakav fizički napor. Izbjegavajte vježbanje, podizanje tereta i seksualne odnose.

Izvor: bebac.com