Jedna od najvećih blagodati ljeta svakako je bobičasto voće, nenadmašan izvor vrijednih sastojaka koji povoljno utječu na zdravlje. Radi se o ukusnim plodovima koji se mogu jesti ili tek ubrani ili u kolačima, džemovima i raznim drugim osvježavajućim poslasticama. Dozrelo na ljetnom suncu, bobičasto voće prava je riznica vitamina i minerala. Borovnice, maline, kupine, ribiz, brusnice izdašni su plodovi prirode, niskokalorični, a bogati biološki vrijednim tvarima.
Ribiz prepoznajemo po sočnim, jestivim bobicama, prema čijoj boji razlikujemo crvene, bijele ili crne sorte.
Crni ribiz je najbogatiji vitaminom C i ima ga oko 200 do 230 mg na 100 grama ploda, što je gotovo dva puta više nego u plodu limuna ili naranče. Bobice ribiza mogu zadovoljiti čak polovinu dnevnih potreba za vitaminom C, zbog čega se preporučuje kod bolesti izazvanih manjkom vitamina.
Plod sadrži i puno vitamina A, kao i neke od vitamina B grupe. Bobice ribiza sadrže rijetki vitamin J (vitamin za pluća), koji je sličan vitaminu C, pa se preporučuju u sprječavanju i liječenju svih oblika infekcija i upala pluća. Plodovi crnog ribiza preporučuju se kod iscrpljenosti, za jačanje prirodne otpornosti organizma, kod slabokrvnosti, za poticanje apetita i za ublažavanje želučanih i crijevnih tegoba.
Listovi crnog ribiza sadrže organske kiseline tanin i eterično ulje, koje djeluju povoljno na rad bubrega, i kod svih pojava reumatskih bolesti. Ribiz je inače poznat kao dobar diuretik, a preporučuje se i svima koji pate od kroničnog umora i iscrpljenosti. Blagotvorno djeluje i na zdravlje kostiju.
U narodnoj medicini crni ribiz smatra se biljkom za jačanje krvi, i zato se posebno preporučuje osobama koje su slabokrvne. Osim toga, čaj od crnog ribiza povoljno utječe na ublažavanje reumatskih tegoba. Ujedno pomaže i kod skleroze krvnih žila, visokog tlaka i upale mokraćnog mjehura.