Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Većina roditelja koji imaju bebu odlučuju se na put u rujnu, jer tada temperature obično nisu visoke. Bilo da putujete automobilom, vlakom, autobusom ili avionom, trebali biste se pridržavati određenih pravila…
AUTOMOBIL
Ako se odlučite za putovanje autom, najbolje bi bilo da vaš polazak bude u ranim jutarnjim satima, jer u tom periodu spavaju i bebe i djeca. Prostrite im frotir ili deku na zadnje sjedište, nabavite tanak jastučić i budite uvjereni da će beba prespavati dobar dio puta.
Budite spremni na iznenadne situacije koje će zahtijevati naglo kočenje. Upravo zbog toga, najpametnije bi bilo da sve vrijeme tijekom puta sjedite uz bebu, jer u takvim situacijama može se prevrnuti i pasti.
Vodite računa o brzini i udobnosti putovanja – ono treba biti uživanje, a ne mučenje.
Ako put traje duže od šest sati, osigurajte kombinaciju tople i laganije odjeće, jer temperaturni valovi vas uvijek mogu iznenaditi.
Za bebu obavezno nabavite i sjedalicu za auto. Time ćete mu osigurati sigurnu i stabilnu vožnju.
Tijekom putovanja, jednokratne pelene uvijek su najbolje rješenje. Bebi će sigurno biti udobnije, a vama lakše da je presvlačite. Za svaki slučaj, ponesite po jednu za svaki sat koji ćete provesti na putu, kao i nekoliko za hitne slučajeve (dijareja i sl.). Ne zaboravite vlažne i papirnate maramice i prokuhanu vodu za piće.
Nikada nemojte hraniti i presvlačiti bebu dok je vozilo u pokretu. Zaustavite se na prvom slobodnom stajalištu i smireno napravite sve što je potrebno. Ne zaboravite – ipak idete na odmor.
Adaptirano mlijeko koje uzima vaša beba obavezan je dio prtljage. Pripremite mlijeko za svaki obrok, a takozvani “kontejneri” bit će vam od velike pomoći, jer u njih možete staviti odgovarajuću količinu mlijeka u prahu, koje ćete dodati u prokuhanu vodu. Bilo bi dobro da ponesete i više steriliziranih bočica.
Ako je duda varalica najbolji prijatelj vašeg mališana, obavezno je ponesite. Bit će vam potrebna i šalica, ili još bolje – plastične čaše.
Spakirajte i zvečkice i igračkice kojima će se bebač zabavljati putem.
S obzirom na to da vlažne maramice ponekad nisu dovoljne za sređivanje bebe (pogotovo kad se umrlja ili ukaki), ponesite i tri plastične boce s običnom vodom. Tijekom puta, tom vodom bebu možete povremeno umivati i tako je osvježiti do sljedećeg zaustavljanja. Starija djeca će i sama tražiti da stanete, jer im je put dosadan i zamoran. I ako ste u žurbi, pronađite malo vremena i pustite dijete da se protegne i poigra, ali vodite računa o tome da ne budete blizu puta, gdje bi vaša i djetetova sigurnost bila ugrožena.
AVION
Ako putujete s bebicom, najvažnije je da ponesete pelene za jednokratnu uporabu, vrećice za odlaganje prljavih pelena, jedan bodi, vlažne i papirnate maramice, prokuhanu vodu za piće i mlijeko u prahu.
Ako su u pitanju malo starija djeca, obavezno im ponesite užinu (svježe napravljen sedvič ili grickalice poput krekera ili grisina), jer postoji mogućnost da im se neće svidjeti hrana poslužena u avionu.
Iako putujete avionom, ponesite sjedalicu za auto. Čak i stručnjaci za sigurnost leta tvrde da će vaše dijete biti sigurnije u sjedalici nego u vašem krilu.
S obzirom na to da je djeci u avionu dosadno, ponesite im omiljenu igračku ili neku zanimljivu knjigu.
Poznato je da se prilikom polijetanja i slijetanja aviona javlja tlak u ušima prouzrokovan naglom promjenom visine. U tom slučaju, duda varalica je za bebe idealno rješenje. Ako je vaše dijete starije, ponudite mu bombon, jer će imati isti učinak kao i duda, ali mu prethodno objasnite što se događa da se ne bi uplašilo.
I najbitnije – nikako NE DOZVOLITE djetetu da šeće avionom!
AUTOBUS
Autobus je sigurno najneudobnije prijevozno sredstvo, stoga ga izaberite samo u krajnjoj nuždi ili za kraće relacije. Ako imate izbora, odlučite se za “modernije” autobuse koji imaju klima-uređaj, toalet i slično. Međutim, ako se ipak odlučite za duži put autobusom, pridržavajte se sljedećih uputa.
Preporučujemo vam da putujete noću, jer koliko god da je neudobno, vaše dijete će bar malo spavati.
Kada dođe vrijeme za presvlačenje bebice, budite spremni na sve! Nepisano pravilo je da se beba ukaki baš onda kada postoji najmanje uvjeta da je presvučete i tada ćete morati biti jako vješti.
Nažalost, tijekom puta autobus ima svega dva do tri zaustavljanja, što vam otežava da nahranite bebu. Stoga pokušajte hraniti bebu onda kada je autobus parkiran, ali ako je to nemoguće, budite vrlo smireni i pažljivi prilikom hranjenja tijekom vožnje.
Obavezno se pridržavajte pravila o higijeni! Za sebe ponesite vlažne maramice za ruke, a grudi njegujte vodom i čistom maramicom. Jako je važno i da redovno umivate i osvježavate bebu, kao i da joj nudite dosta vode.
Ako se vaše dijete naviklo na kahlicu, putovanje autobusom stavit će ga u nezavidnu situaciju jer se autobus neće zaustavljati često, pa makar u pitanju bile i potrebe djeteta. Upravo zato ne bi bilo loše da ponesete pelene za jednokratnu uporabu, a čim vaše dijete “obavi posao”, skinite mu pelenu i bacite je u već pripremljenu vrećicu.
Neće vam biti lako uskladiti želje i potrebe s ostalim putnicima po pitanju otvaranja i zatvaranja prozora, ali vodite računa o tome da djetešce ne bude na propuhu, ali i da nije na strani na kojoj je sunce. Obavezno ponesite manji ručnik ili tanak jastučić na koji može spustiti glavu, kao i nešto za pokrivanje, jer noću može biti jako hladno.
Svaki put kada autobus stane na odmorištu, iskoristite priliku i prošećite s djetetom. Čak i ako spava, probudite ga, svjež zrak i protezanje sigurno će mu dobro doći.
Autor: Life Content