Na pragu smo sezone gripe i prehlade koja će potrajati sve do sredine proljeća, pa se stoga treba maksimalno usmjeriti na jačanje imuniteta jer je to ključni čimbenik u rješavanju svih, pa i ovih zdravstvenih tegoba.
Nipošto ne treba ignorirati savjete liječnika koji se tiču prevencije respiratornih bolesti, što se prije svega odnosi na redovito pranje ruku (najveći broj virusa prenosi se upravo direktnim kontaktom) i izbjegavanje zaraženih osoba.
Većina ljudi ne zna razliku između gripa i prehlade, a upravo je to ključno za izbor odgovarajuće terapije. Naravno, liječnik će lako uspostaviti dijagnozu, ali je važno prepoznati prve simptome gripa, osobito kada je riječ o osobama koje pate od kroničnih bolesti.
Za razliku od prehlade, simptomi gripe javljaju se iznenada, u vidu porasta tjelesne temperature, glavobolje, umora i malaksalosti, bolova u zglobovima, mišićima i očima, tople i crvene kože, crvenih i suznih očiju, suhog kašlja i grlobolje. Ukoliko se ne reagira na vrijeme, gripa može uzrokovati bakterijsku upalu pluća, upalu uha i sinusa, dehidraciju i pogoršanje simptoma bolesti kao što su astma ili dijabetes.
Tegobe izazvane prehladom obično počinju upalom grla, koja najčešće prolazi poslije dan ili dva, a nakon toga se javljaju curenje iz nosa i kašalj. U slučaju ovog oboljenja, prvih nekoliko dana iz nosa se izlučuje vodeni nazalni sekret koji kasnije postaje gušći i tamniji. Tamna sluz sasvim je normalna pojava i obično ne znači da se u tom području (prije svega sinusima) razvila bakterijska infekcija.