Mediteranska dijeta, ili kako neki vole reći, mediteranski način prehrane, uz to što sadrži neophodne komponente za zdrav život, poka zalo se, može i pomaknuti granicu životnog vijeka.
Mješavina povrća, maslinovog ulja, svježe ribe i voća može zaustaviti izmjene našeg DNK koda dok starimo, navodi se u jednom istraživanju. Znanstvenici tvrde da ljudi koji primjenjuju mediteranski način prehrane definitivno pokazuju manje znakova starenja stanica.
Mediteranska prehrana povezivana je više puta s dobrobitima za zdravlje, kao što je manji rizik od srčanih bolesti.
Iako još nije sasvim jasno zašto je taj način prehrane tako dobar, njezine ključne komponente – obilje svježeg voća i povrća, kao i perad i riba umjesto crvenog mesa, maslaca i životinjskih masnoća – imaju dokazane beneficije za tijelo čovjeka.
Hrana bogata vitaminima osigurava zaštitu od stresa i oštećenja tkiva i stanica, a, prema posljednjim istraživanjima, mediteranska prehrana štiti naš DNK.
Istraživači su analizirali male strukture zvane telomere, koje čuvaju završetke naših kromosoma i štite DNK kod.
Ove zaštitne kapice sprječavaju gubitak genetskih informacija tijekom podjele stanica.
Kako starimo, stanice se dijele i telomere se skraćuju, a njihov strukturni integritet slabi, što govori stanicama da se prestanu dijeliti te da umru.
Znanstvenici vjeruju da dužina telomera ukazuje na starenje stanica. Kraće telomere povezane su s velikim brojem bolesti koje se dovode u vezi sa starosnoj dobi, uključujući srčane bolesti i različite oblike karcinoma.
Ispitanici koji su u ovom istraživanju jeli mediteransku hranu imali su duže i zdravije telomere.