Ako jedete ovo voće svaki dan, mogli biste smanjiti rizik od depresije

by | 1 ožujka, 2025
Agrumi mogu smanjiti rizik od depresije

Svi znamo onu staru izreku – “jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van”, no jeste li znali na koje još načine redovita konzumacija voća može utjecati na vaš organizam?

Dok nam je jasno da jedna jabuka dnevno ne može samostalno popraviti vaše zdravlje, dnevni unos voća definitivno će imati pozitivan učinak na važe zdravlje, ono fizičko, ali i mentalno – nedavna istraživanja pokazala su da konzumacija jedne vrste voća može umanjiti rizik od depresije.

Riječ je o, vjerovali ili ne, agrumima. Naranča, limun, grejp ili neki drugi agrum, pokazalo je istraživanje objavljeno u zborniku BMC Microbiome, povezani su sa smanjenjem rizika od depresije.

Agrumi mogu smanjiti rizik od depresije

FOTO: Pexels

Kako su agrumi povezani sa smanjenjem rizika od depresije

Navedeno istraživanje analiziralo je prikupljene podatke gotovo 32 500 žena i 300 muškaraca koje su sudjelovale u longitudinalnoj studiji “Nurses’ Health Study 2”, koja je istraživala rizike od kroničnih bolesti. Za analizu su koristili uzorke crijevnih mikrobioma koje su pokušali povezati s razvojem raznih fizičkih i mentalnih bolesti. Istraživači su otkrili da ljudi koji svakodnevno uzimaju porciju agruma smanjuju rizik od razvoja depresije za oko 20 posto.

Pročitajte:13 ultimativnih savjeta poznatog liječnika o tome kako jesti za dugovječnost i zdravlje

Što je s ostalim voćem i povrćem? Naime, ovo istraživanje nije utvrdilo povezanost smanjenja rizika od depresije s ostalim voćem ili povrćem – agrumi su bili jedini, a znanstvenici tvrde da bi već jedna naranča dnevno mogla imati pozitivan učinak.

“Ovi podaci naglašavaju ulogu prehrane u prevenciji depresije i nude prihvatljivo objašnjenje za to kako crijevni mikrobiom modulira utjecaj citrusa na mentalno zdravlje”, napisali su istraživači u svom zaključku.

Kako je crijevni mikrobiom povezan s mentalnim zdravljem

Vjerovali ili ne, crijevni mikrobiom ima učinak na puno više od probave, pa tako i na mentalno zdravlje jer utječe na proizvodnju neurotransmitera, odnosno kemijskih glasnika koji pomažu stanicama da “komuniciraju” jedne s drugima. Tu je ključna crijevna bakterija F. prausnitzii, koja pomaže u smanjenju upalnih procesa.

“Budući da je kronična upala povezana s depresijom, povećanje broja F. prausnitzii u crijevima putem konzumiranja citrusa može pomoći u regulaciji raspoloženja smanjenjem upalnih markera”, objasnio je liječnik Scott Keatley za portal Women’s Health Magazine.

Pročitajte: Kako joga iscjeljuje traume? Odgovore ima Nina Vukas

Iako je ovo istraživanje dalo zanimljive naputke, i dalje se ne zna točno na koji način crijevni mikrobiom ima ulogu u smanjenju rizika od depresije. Naravno, važno je naglasiti da zdrava prehrana u svakom smislu ima pozitivan učinak na mentalno i fizičko zdravlje, no kad je depresija u pitanju, ona nije jedino na što se možemo osloniti.

Agrumi mogu smanjiti rizik od depresije

FOTO: Pexels

Zašto baš agrumi i postoje li još neke namirnice koje smanjuju rizik od depresije

“Agrumi imaju visoku koncentraciju flavonoida, kao što su naringenin i formononetin. Oni potpomažu porast esencijalne bakterije F. prausnitzii, a mogu regulirati procese u crijevima koji pomažu povećati dostupnost naših neurotransmitera za sreću, serotonina i dopamina”, kaže Keatley.

Kad govorimo o prehrani i mentalnom zdravlju, liječnici upozoravaju da uvelike najgori učinak ima ultraprerađena hrana – fast food, mesne prerađevine, gazirana pića i slična jela. Savjetuju da se najbolje usredotočiti na pristup 80/20 – 80 posto vremena pazimo da jedemo zdravo, a ostalih 20 posto se opustimo.

Također, postoji još nekoliko namirnica koje dobro utječu na naš mozak – fermentirana hrana poput kefira, kimchija i jogurta sadrže probiotike koji mogu pomoći u regulaciji razine neurotransmitera u mozgu, zajedno s orašastim plodovima i sjemenkama, koji osiguravaju omega-3 masne kiseline koje smanjuju upalu i poboljšavaju komunikaciju između crijeva i mozga.

FOTO: Pexels