Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Omiljeni napitak je u našim krajevima postao čak i dio kulture. Za mnoge ljude savršen početak dana podrazumijeva ispijanje kave, a ni sastanci, kao ni druženja s prijateljima, ne mogu proći bez nje. Međutim, jeste li se ikad pitali kako svakodnevno ispijanje kave utječe na vaš organizam?
Utječe na raspoloženje
Stručnjaci smatraju kako kofein iz kave utječe na naš mozak i to tako da poboljšava raspoloženje. Štoviše, pojedina istraživanja idu toliko daleko da tvrde kako je stopa samoubojstava 45 % manja kod ljudi koji konzumiraju dvije do tri šalice kave dnevno nego kod onih koji je uopće ne piju.
Poboljšava pamćenje
Ovo je vjerojatno razlog zašto je mnogi studenti vole piti tijekom učenja.
Relativno nova studija ukazala je na to da kofein, osim što djeluje kao stimulans i poboljšava pažnju i koncentraciju, ima i pozitivne učinke na dugoročno pamćenje. U manjim dozama kofein poboljšava mentalne sposobnosti i budnost. No važno je naglasiti i kako kofein ne utječe na sve nas na isti način. Vaša osobna reakcija na kofein može biti znatno drukčija od reakcija osoba koje poznajete.
Može imati utjecaj na vaše fizičke sposobnosti
Kofein “isključuje” receptore u mozgu zadužene za adenozin, koji uzrokuje osjećaj umora, a osim toga, jedna do maksimalno četiri šalice kave dnevno (ovisno o vašoj težini) mogle bi poboljšati rezultate treninga izdržljivosti i aerobika.
Može povisiti krvni tlak i utjecati na razinu kolesterola
Na to hoće li kava imati utjecati na razinu kolesterola u vašem organizmu ovisi kakvu kavu pijete. Naime, u turskoj kavi i espressu ima znatno više kafestola nego u filtriranoj ili instant kavi. Također, ispijanje kave može trenutno povisiti vaš krvni tlak, ali najčešće se radi o kratkoj, privremenoj promjeni.
Glavobolja, nesanica i tjeskoba
Baš kao ni sa svim drugim stvarima, ni s kavom ne biste trebali pretjerivati. Previše kave moglo bi rezultirati glavoboljom, nesanicom i tjeskobom.
U takvim situacijama, ako naglo pokušate prestati konzumirati kavu, mogli biste osjetiti apstinencijsku krizu koja najčešće traje 12 do 48 sati, a glavni simptom je glavobolja.
Foto: Unsplash