Alkoholna pića – može, ali u poznim godinama

by | 14 veljače, 2015

Čaša crnog vina potiče cirkulaciju i dobra je za krvnu sliku, a jedno pivo poslije ručka poboljšava probavu – jesu li su to samo izgovori, ili alkohol zaista djeluje u svakoj starosnoj dobi?

pice

Ako se pridržavamo one stare da u svemu treba imati mjeru, to se odnosi i na alkoholna pića, bez obzira na to je li riječ o vinu, pivu ili nekom dugom žestokom piću.

Jedno istraživanje pokazalo je da kod starijih osoba umjereno konzumiranje alkohola može poboljšati epizodno pamćenje, tj. sposobnost pamćenja specifičnih događaja.

“Naši rezultati ukazuju na to da osobe starije od 60 godina koje konzumiraju jednu do dvije čaše alkohola dnevno imaju bolje kognitivno funkcioniranje i veći opseg hipokampusa od trezvenjaka”, objasnio je vođa istraživanja Brian Dauner, sa Sveučilišta u Teksasu. U izvještaju navedenog istraživanja navodi se da je potpuno nebitno o kakvom se alkoholu radi – vino, pivo, žestoka pića, potpuno je isti efekt.

Umjerena količina alkohola, također, može povećati oslobađanje kemijskih tvari u mozgu koje utječu na funkcije obrade podataka. Nažalost, ovi pozitivni efekti na mozak mogu se osjetiti samo u poznim godinama života.

Alkohol ne djeluje na isti način na mozak mlađe osobe. Kod mlađih osoba, alkohol blokira stanice mozga, kognitivna aktivnost usporava se i smanjuje, te se zato mladima nikako ne preporučuje konzumiranje alkoholnih pića.

Izvor: Life Content