Tko su “granfluencerice” i zašto obožavamo gledati bake koje kuhaju
Prije gotovo dvije godine, 103-godišnja Talijanka Irma pokazala je kako sprema tradicionalnu paštu na YouTube kanalu "Pasta Grannies". Popularni ka...
Navigirati često konfuznim i ponekad zastrašujućim putovima roditeljstva nije nimalo lako, osobito uz današnji tempo života. Biti majka ponekad se čini kao umjetnost balansiranja između brige za obitelj i osobnog ispunjenja. Prepreke koje treba svladavati gotovo su svakodnevne, ali isto su toliko česte i sve one male i velike radosti koje dolaze s djecom. Što im je pomoglo zadržati strasti i aktivnosti u kojima su uživale prije nego što su postale majke te kako uspijevaju biti prisutne majke, a istovremeno ostati vjerne sebi, otkrivaju nam dvije poznate mame u još jednom izdanju našeg serijala Mom’s talk.
Ovog puta, dvije poznate mame, Ana Zibar i Slavica de Jong, otkrivaju nam s kojim su se izazovima nosile tijekom odgoja djece i jesu li i kako zadržale i svoje interese i vrijeme za sebe…
Ana Zibar, Instagram Ženski Svijet by Ana Zibar, majka troje djece
Imate troje djece, pa Vas moramo pitati kakva je bila situacija kada ste rodili drugo, pa i treće, je li se među njima javljala ljubomora?
Ljubomore je bilo samo u početku kad je beba stigla doma, prvih par dana, ali kad su shvatili da se moja ljubav prema njima nije promijenila, sve se nastavilo po starom i bez ikakvog problema. Tako je bilo i kad se rodilo drugo i treće dijete. Sada se svi slažu predivno i gušt ih je gledati kako zajedno odrastaju u velikoj ljubavi i brizi jedni prema drugima.
Koja Vam je njihova faza, do sada, bila najteža i što Vam u tim trenucima pomaže?
Najteža faza je ona kad se rode pa do neke druge, treće godine, kad su jako ovisni o vama, a kasnije je sve puno lakše. U tim trenucima mi je pomoglo i sada mi pomaže to što pokušavam maksimalno uživati u svakom trenutku jer znam da neće trajati zauvijek i da će mi ti trenuci, koliko god bili teški, jako faliti.
Prilagođavate li svoj odgoj njihovim različitim karakterima?
Prilagođavam, zato što su svi troje potpuno drukčiji. Apsolutno ih određuju njihovi karakteri jer su svi jednako odgajani, a potpuno različiti s potpuno različitim ponašanjem i reakcijama. Oni jesu takvi kakvi jesu, ali odgoj je ključan i koliko god bili različiti, trudim se da svi na kraju dana budu dobri i sretni ljudi.
Imate li savjet, tajni recept, kako pomoći mališanima da steknu dobre navike?
Dobre navike stječu se “kopiranjem” roditelja. Jako je važno što i kako mi kao roditelji radimo jer su djeca kao velike spužve, sve upijaju, prate i kopiraju. Stoga je za stjecanje dobrih navika važno raditi na sebi i živjeti onako kako bismo htjeli da žive i naša djeca.
Kakva su Vaša iskustva putovanja s djecom? Možete li putovati bez nekih većih problema?
Obožavamo putovati, guštamo u tome, i mali i veliki, i putujemo bez problema. Malo je škakljivo dok su skroz mali, ali i to je kako se vi postavite prema tome. Ako ima volje i dobre pripreme, onda nikakvo putovanje nije problem.
Najveći izazovi s kojima se susrećete pri odgoju?
Odgajajući svoju djecu, s najvećim izazovima susrećem se svaki dan jer svaki donosi nešto novo, neke nove probleme koji se javljaju u njihovom odrastanju. Kako ih je troje, uvijek nekoga nešto muči što treba rješavati, a ima i onih dana u kojima njih troje traži više pa svi “pucamo po šavovima” pokušavajući zadovoljiti maksimalno sve potrebe. Sve u svemu, nije nam nikad dosadno.:)
Najvažnije što od Vas mogu naučiti?
Da se vole, pokazuju svoje emocije kakve god one bile, da uvijek postoji rješenje, da budu pažljivi, empatični, da poštuju svoju obitelj i ljude oko sebe, posebno starije, da budu uporni i radišni, da se podignu kad padnu i da se trude kako bi postigli cilj. I ono najvažnije – da mogu ostvariti što god požele.:)
Kako ste pronašli ravnotežu između brige o djeci, odgoja, i svih poslovnih obveza, ali i svojih hobija, želja?
Ravnoteža postoji u drukčijem obliku s obzirom na njihovu dob. Dok su skroz mali, zaboravite na vrijeme za sebe, obvezama se posvetite onda kad spavaju i tako sve dok ne budu malo veći, pa krenu u vrtić i onda kreirate svoje vrijeme na drukčiji način. Svaki trenutak je lijep i poseban na svoj način pa nemam neki koji bih posebno izdvojila.
Osjećate li se da ste nešto izgubili ili žrtvovali zbog djece?
Jedino što uz malu djecu gubiš jest vrijeme za sebe, ali i to dolazi s vremenom. Taj period njihovog djetinjstva ionako kratko traje i imate cijeli život pred sobom, tako da mislim da nikakva žrtva tu nije hvalevrijedna.
Slavica de Jong, influencerica, majka četvero djece
Imate četvero djece. Je li se među njima javljala ljubomora?
Svako novo dijete donosi novu dinamiku u obitelj i sve se mijenja, kako za nas roditelje tako i za djecu. Tako da jest, znalo je biti ljubomore. Recimo, kad sam rodila drugo dijete, razlika u godinama bila je stvarno mala, svega godinu i osam mjeseci, pa je bilo potrebno malo prilagodbe za prvo dijete koje je odjednom moralo dijeliti pažnju. Kod trećeg i četvrtog djeteta, starija djeca već su bila svjesna što znači imati novog člana obitelji pa je ljubomora bila manje izražena. S vremenom su naučili dijeliti i surađivati iako su povremene male svađe neizbježne. Sada se jako dobro slažu, uz trenutke nesuglasica, jer djeca su ipak djeca.
Prilagođavate li svoj odgoj njihovim različitim karakterima?
Apsolutno! Nevjerojatno je koliko je svako dijete jedinstveno i zahtijeva drukčiji pristup. Neka djeca vrlo su osjetljiva i trebaju puno emocionalne podrške i razgovora, dok su neki puno samostalniji i odlučniji. Nastojim prepoznati njihove individualne potrebe i prilagoditi se kako bih im pružila podršku na način koji im najbolje odgovara. Na primjer, kad je u pitanju disciplina, ono što djeluje na jedno dijete možda neće biti učinkovito kod drugoga. Pokušavam biti fleksibilna i uvijek otvorena za učenje i prilagodbu.
Najveći izazovi?
Jedan od najvećih izazova jest balansiranje između postavljanja granica i davanja slobode. Želim da djeca budu odgovorna i samostalna, ali istovremeno želim da znaju gdje su granice i da se osjećaju sigurno. Drugi izazov je pronalaženje vremena za svakoga od njih pojedinačno kako bi se osjećali voljeno i cijenjeno. Svako dijete treba individualnu pažnju i vrijeme sa mnom, što nije uvijek lako postići uz sve obveze.
Najvažnije što od Vas mogu naučiti?
Mislim da je najvažnija lekcija koju im mogu prenijeti važnost ljubavi, poštovanja i međusobne podrške. Želim da nauče koliko je bitno biti iskren, raditi marljivo i uvijek težiti boljem. Također, važno mi je da nauče kako se nositi s neuspjehom i kako iz svake situacije izvući nešto pozitivno. Želim im pokazati da je važno imati hrabrosti slijediti svoje snove, ali i kako biti zahvalan na malim stvarima u životu.
Kako ste pronašli ravnotežu između brige o djeci, odgoja, i svih poslovnih obveza, ali i svojih hobija, želja?
Ravnoteža je nešto što se stalno mijenja i na čemu stalno radim. Ključno mi je planiranje i organizacija, kao i postavljanje prioriteta. Naučila sam kako koristiti kalendar i to-do liste kako bih imala pregled nad svim obvezama. Također, trudim se naći vrijeme za sebe jer smatram da samo sretna i ispunjena osoba može biti dobra majka i partner. Podrška mog supruga i dijeljenje obveza također igraju veliku ulogu. Ponekad je potrebno i reći “ne” nekim stvarima kako bih imala više vremena za bitne stvari u životu.
Osjećate li da ste nešto izgubili ili žrtvovali zbog djece?
Naravno, roditeljstvo donosi određene žrtve, posebno u pogledu osobnog vremena i slobode. No smatram da sam puno više dobila nego što sam izgubila. Radost i ljubav koje mi donose moja djeca neprocjenjive su i svaki trenutak proveden s njima vrijedan je tih žrtava. Svaka se žrtva isplati kad vidim kako rastu, uče i razvijaju se u prekrasne osobe. Uvijek je moguće pronaći načine da se balansira između roditeljskih obveza i osobnih želja. Naučila sam kako bolje upravljati svojim vremenom i prioritetima, što mi pomaže da i dalje uživam u svojim hobijima i interesima.