Jedini recepti za variva koji vam neće dosaditi ove zime
Zima je idealno vrijeme za topla, mirisna variva kao savršen obrok. Ipak, valja ih znati i dobro pripremiti da bi bila ukusna.A što kad ponesta...
Obećava smanjiti anksioznost, ali to nije sve
Ashwagandha, egzotični dodatak prehrani neobičnog naziva, u posljednje vrijeme kao da je svima na usnama. Što je pravi razlog za ovu novu ayurvedsku opsesiju?
Obećava da će zadržati stres i smanjiti anksioznost. I upale. Ashwagandha je trenutačno vrlo popularan dodatak prehrani iako se biljka koristila stoljećima i bila u osnovama ayurvedske medicine u Indiji. Dobrobiti koje joj se pripisuju vrlo su značajne: ima antikancerogeno djelovanje, antiinflamatorno, antioksidativno, antifungalno, predstavlja anksiolitik, imunomodulator i neuroprotektor. Među svim nabrojanim benefitima ističe se utjecaj na smanjenje razine stresa. Isto tako, ashwagandha se smatra lijekom za ublažavanje nesanice, umora i nedostatka koncentracije.
Ashwagandha je poznata kao adaptogen. Što to točno znači? Kad se suočimo s negativnim situacijama uslijed kojih naš organizam pati, što se naziva “opći adaptacijski sindrom”, adaptogen je supstancija koja bez neželjenih efekata – ne izazivajući ovisnost – pruža tijelu takozvane informacije o preživljavanju. Neke studije (doduše, mora se uzeti u obzir da su još uvijek u manjini) sugeriraju da to nije dodatak koji osigurava visoku razinu energije jer bi dugoročno gledajući to izazvalo nervozu. Ashwagandha nema ni sedativni efekt, već djeluje tako da uravnotežuje živčani sustav.
Borbom protiv stresa, ashwagandha može pomoći u gubljenju na težini. Povećana razina kortizola, glavnog hormona koji uzrokuje stres, u krvi je u vezi s odsutnošću zadovoljavajućeg osjećaja sitosti i povećanom potrebom uzimanja hrane bogate ugljikohidratima. Nekoliko znanstvenih članaka potvrđuje da ekstrakt ovog korijena može sniziti razinu kortizola u krvi i do 25 posto. Zahvaljujući tome, možemo poboljšati naše navike u prehrani i smanjiti udio masti.
Pokazalo se i da visoke razine stresa utječu na pogoršanja upala u organizmu, a uz to i na oksidativni stres. U tom smislu, dokazano je da ashwagandha može utjecati na mehanizam inflamatornog odgovora našeg organizma. Nekoliko istraživanja pokazalo je da uzimanje ashwagandhe smanjuje razinu CRP-a.
Kad je riječ o dijelovima biljke, nađeni su antioksidansi u listovima, stabljikama i korijenu, kao što su tanini, flavonoidi, alkaloidi, glikozidi i steroidni laktoni. Zahvaljujući njima, tijelo se bori protiv slobodnih radikala koji nisu odgovorni samo za stanično starenje već i za upale. Antioksidansi također poboljšavaju naš metabolizam, olakšavaju probavu i vode računa o našem zdravlju općenito.
To će ovisiti o efektima koje želimo postići u određenom trenutku. Ako svome tijelu trebamo pružiti malo spokoja i ravnoteže ili imamo problema s nesanicom, treba je uzimati u večernjim satima. Prije spavanja natjerat će nas da se opustimo i pomoći nam zaspati. Međutim, ako je svrha boost energije i povećanje koncentracije, trebali bismo je uzeti ujutro, na prazan želudac, i povećat će našu vitalnost.
Ayurveda je tradicionalna indijska medicina, s više od 4000 godina starom poviješću. U okviru ove holističke grane medicine, ashwagandha zauzima istaknuto mjesto.
Odakle dolazi: Iz bobica i korijena grma koji je tradicionalno rastao u Indiji, ali se potom proširio i na Bliski istok.
Podrijetlo naziva: Na sanskrtu znači “miris konja” (ashva znači konj, a gandha miris) jer je to miris same biljke.
U kojem je obliku uzimati: Ako se prašak unese u organizam, pomiješan s vodom ili mlijekom, preporučuje se 1-2 žličice dnevno. Za uzimanje u kapsulama potrebno je pratiti upute proizvođača, što će općenito značiti dozu od 500 i 1000 mg dnevno. Tekući ekstrakt čini efekte uočljivijima i bržima.
Foto: vaaseenaa, Michelle Lee Photography, eskymaks via iStock/Getty Images Plus