Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Jesu li batine dobra metoda za odgoj djece? Ovo je nedoumica koja muči mnoge novopečene roditelje i vjerojatno postavljavaju sebi to pitanje sebi svaki put kada se njihovi mali “anđeli” pretvore u nevaljalce…
Ponekad se djeca ponašaju divlje i kao da “testiraju” granice izdržljivosti roditelja. Pojedini roditelji misle da tada dijete treba dobiti “nekoliko puta po guzi”, dok drugi smatraju da ove disciplinske mjere treba izbjegavati.
Kada su u pitanju metode kažnjavanja, posebno batine, stručnjaci savjetuju sljedeće:
1. Batine ne čine ništa dobro kada je u pitanju izgrađivanje samodiscipline djeteta. Dijete se usredotočuje samo na batine, a ne i na ono što ih je izazvalo. Nakon batina, dijete sigurno neće sjediti u svojoj sobi i razmišljati u stilu: “Stvarno sam loše postupio, ali sam zato nešto i naučio. Sljedeći put ću se ponašati primjereno.” Umjesto toga dijete će razmišljati na sljedeći način: “To nije fer! Ona me ne razumije. Mrzim je!”
2. Batine se tumače kao kazna za loš postupak, podmirivanje duga. Batine utječu na to da se u djetetu javi osjećaj krivnje, koji može biti motiv za promjenu ponašanja.
3. Roditelj koji posežu za batinama kao disciplinskom mjerom postaju ovisni o ovoj metodi kažnjavanja, pa se može dogoditi da oni baš sve probleme rješavaju na ovaj način.
5. Batine su “kamen spoticanja” na relaciji dijete-roditelj. Djeca u roditeljima vide svoje zaštitnike, vodiče kroz život. Ako roditelj često primjenjuje batine, njihov odnos se neminovno narušava.
6. Batine nisu djelotvorna disciplinska metoda. Udaracem vi trenutno zaustavljate dijete u nedozvoljenoj akciji, ono od svoje namjere odustaje uslijed šoka, straha ili boli. Ali većina djece ponovit će svoju pogrešku – ponekad i u toku tog istog dana!
Autor: Life Content