Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
O zdravom životu posljednjih godina priča se i piše više nego ikad, a mnogima ne pada na pamet da postoji jednostavan, svima dostupan, univerzalan i besplatan eliksir zdravlja i dugovječnosti – plivanje.
Istraživanje Sveučilišta u Indiani, koje je trajalo 30 dana na uzorku od 3.000 ispitanika svih dobi, pokazalo je da je plivanje blagotvorno za cijeli organizam.
Čak 92 % plivača prijavilo je poboljšanje raspoloženja i porast energije, 63 % je smršavjelo, a primijećen je i boljitak kod gotovo svih koji su bolovali od srčanih tegoba, piše story.rs.
Ovi rezultati nisu iznenađujući ako imamo u vidu da plivanje pokreće mišiće cijelog organizma bez mogućnosti ozljeda, a uz to oslobađa takozvane hormone sreće.
Plivanjem se jačaju srčani mišići, a upravo njihovim jačanjem produbljuje se disanje i tijelo dobiva više kisika. Samo 30 minuta kontinuiranog plivanja svakoga dana dovoljno je da se steknu kondicija i izdržljivost, što značajno usporava proces starenja.
Plivanje pozitivno utječe i na rad hormona, što je jedan od glavnih faktora zdravlja, posebno kod žena. Ako uzmemo u obzir i činjenicu da se za pola sata plivanja potroši oko 320 kalorija, što je više nego tijekom hodanja ili vožnje bicikla, jasno je i koliko je ovaj sport dobar za liniju.
Optimalna tjelesna masa je, bez sumnje, jedan od uvjeta, ali i pokazatelja dobrog zdravlja. Gdje je dobro zdravlje, tu je i dug i kvalitetan životni vijek, a u njegovom dostizanju plivanje nam je od najveće koristi.