Ovo su 3 najviralnija proizvoda s Beauty TikToka u 2024.
Ako je davno prošlo vrijeme kada ste se "kačili" na svaku novotariju s TikToka te sada pažljivije i mudrije odabirete što ćete isprobati, izdvojili...
Eliminirajte plastiku iz kupaonice
Službeno je, ušli smo u mjesec bez plastike! Vijeme je podizanja svijesti protiv plastičnog onečišćenja i pronalaska održivijih alternativa. Donosimo vam sedam prijedloga kako možete reducirati plastiku u svojoj kupaonici, a pritom i uštedjeti.
Međunarodnim danom bez plastičnih vrećica, koji se brojnim aktivnostima diljem svijeta obilježava 3. srpnja, započinje mjesec bez plastike. S poraznim najnovijim istraživanjima, idealno bi bilo mjesec bez plastike pretvoriti u godinu bez plastike, ali svako putovanje počinje prvi korakom.
Možda ste odavno plastične vrećice zamijenile platnenim šopericama, a plastičnu bocu vode staklenom, no uvijek postoji mjesto za napredak – ovoga puta u beauty segmentu.
Pročitajte: Andrea i Ivana prakticiraju održivu beauty rutinu. Objasnile su nam kako to izgleda u praksi
Čini se da je imperativ postupno mijenjati svoje navike i okrenuti se zdravijem i održivijem načinu života, stoga vam donosimo sedam ideja kako možete reducirati plastiku u svojoj kupaonici.
Sapun za lice i/ili tijelo, kruti šampon ili regenerator, kruta pasta za zube fantastično su rješenje za smanjenje plastičnog otpada jer za razliku od drugih proizvoda, čiju bočicu na kraju korištenja morate nositi na reciklažu, većina je krutih proizvoda pakirana u recikliranu kartonsku ambalažu.
Vlažne maramice i pamučne blazinice su jako korisne, ali neka istraživanja pokazuju da su jedan od najvećih zagađivača okoliša te vodenih ekosustava. Alternativa je i više nego jednostavna. Riječ je o blazinicama za višekratnu uporabu koje su napravljene od pamuka, viskoze i/ili celuloze. Ne samo da smanjujete svoj otpad već i štitite okoliš.
Birajte kozmetiku koja ne sadrži plastične mikrogranule, a koje se mogu pronaći u nekim pilinzima, gelovima za tuširanje i pastama za zube. Kad nakon uporabe skliznu niz kupaonski odvod pronalaze put do vode jer su toliko sitne da ih ne mogu zaustaviti filteri otpadnih voda pa se nakupljaju na dnu jezera, rijeka ili mora, a često završe u ribljim trbusima.
Prema nekim pokazateljima, tijekom života potrošimo preko 150 četkica za zube. Zašto ih ne biste zamijenili onima načinjenima od bambusa ili drugog održivog, prirodnog materijala?
Ljeto je sezona festivala. Ali sjaj koji stavljate na lice plastične su čestice koje završavaju u odvodima potocima i rijekama i, na kraju, u oceanima (i potencijalno ih proguta riba koju jedemo). Srećom, predani kozmetički brendovi razvili su biorazgradive alternative koje ne štete okolišu ili zdravlju.
Jednokratne, plastične britvice zamijenite starinskim modelom kojeg su koristili vaši očevi ili djedovi. Ovo je jedini brijač koji će trajati cijeli vaš život, a kojem ćete morati zamijeniti jedino žilet kad se potroši.
Higijenske uloške koji u sebi sadrže plastiku, a cijela ambalaža napravljena je od materijala koji se ne može reciklirati, možete zamijeniti menstrualnom čašicom ili menstrualnim donjim rubljem.
Pročitajte: Mikroplastika je pronađena u zraku, vodi, hrani i, nažalost, ljudskoj krvi
Foto: iStock/Getty Images Plus, PR