Prva regionalna Becutan konferencija‚ “Roditeljstvo nekada i sada” okupila je brojne stručnjake, poznate osobe i roditelje s ciljem promocije i rasprave o temama koje su iznimno važne za svakoga tko želi osigurati zdravo, sretno i bezbrižno djetinjstvo svojim mališanima.
Prihvaćajući potrebe modernih vremena i izazove suvremenog roditeljstva, Becutan je s posebnim zadovoljstvom organizirao prvu regionalnu konferenciju, u čijem fokusu je bila briga o djetetu od prvog dana rođenja, a koju su moderirali glumica Mirna Medaković Stepinac i voditelj Zarko Dimitrioski.
Od pitanja “Znaju li mama ili baka najbolje?”, pa do značaja uloge očeva u životu djeteta od prvog dana, istražile su se teme ljubavi, postavljanja granica i balansiranja roditeljskih uloga ali s naglaskom na ravnopravno roditeljstvo. Najvažnije je da ne postoji savršenstvo, nego samo bezuvjetna ljubav, predanost i silna težnja da budete najbolji roditelj svom djetetu.
Konferencija je bila posvećena svim delikatnim temama i važnim izazovima s kojima se danas suočavaju roditelji, a za koje sredina, pod utjecajem društvenih mreža, sve češće kreira iluziju savršene slike. Postoji li prava mjera za roditeljsku ljubav prilikom odgajanja i podrazumijeva li ljubav granice? Kako se kroz desetljeće mijenjao pristup roditeljstvu? Postoje li točni odgovori za mnoge roditeljske dileme? Ovo je bio samo dio tema koje su razgovarale javne ličnosti i stručnjaci iz više djelatnosti koje su povezane s dječjim razvojem.
Beba ne dolazi na svijet uz upute za uporabu
Dr. Amra Junuzović Kaljić, specijalist pedijatar podvlači da mora postojati zajednički temelj kod obiteljskih uloga nekada i sada. “Ono što nas povezuje jest ljubav prema djeci. Iako možda imaju različite metode, mama i tata, kao i baka i djed, svi imaju jedan isti cilj – najbolje za svoju djecu i unuke.”
Prim. dr. Marina Pop-Lazarova, specijalist neonatolog, u svojoj je raspravi potencirala suštinsku ulogu činjenice da je svako dijete drukčije, pa je od tuda generaliziranje savršenog roditeljstva najčešće izvor dodatnog stresa za same roditelje.
Dr. Irena Bralić, specijalist pedijatar, potencirala je važnost individualnog pristupa u procesu odrastanja djece, bez pritiska od imperativa današnjeg roditeljstva, a to je “biti moderan”.
Dr. Goran Vukomanović, specijalist pedijatar i kardiolog, na pitanje “Znaju li mama ili baka najbolje?” ističe da su mame i bake, kao i očevi i djedovi pedijatrima izuzetno važni. “Njihova uloga je golema. Oni mogu vidjeti nešto što mi ne vidimo, bez obzira na naše znanje i iskustvo, i njihov osećaj kad su u pitanju njihova djeca mi uistinu najviše poštujemo.”
I ljubav i granice
Postoji li balans između emocija i postavljanja granica u procesu odgajanja? Koliko se često roditelji preispituju jesu li postupili pravilno? Je li nježno roditeljstvo popustljivije prema djeci i je li to dobro? Ovo su bile neke od tema o kojima su razgovarale majke i stručnjaci, iznoseći svoje stavove oko vječnih roditeljskih dilema.
Jelena Holcer, pedagog i osnivač “Škole roditeljstva”, ističe: “Ljubav nije nagrađivanje, baš kao što ni granice nisu kažnjavanje. Moramo biti svjesni da su granice, zapravo, oblik ljubavi. Jedna od najljepših definicija roditeljstva je “korijen i krila”. Korijen je osnovna baza gdje je dijete prihvaćeno u cjelini, sa svim svojim vrlinama i manama. Krila su podrška za istraživanje vanjskog svijeta, za suočavanje s izazovima i učenjem kroz pobjede i poraze, uz sigurnost da se uvijek ima gdje vratiti. Kada govorimo o ljubavi i granicama, može se reći da su korijen i krila dvije strane iste medalje. Korijen djeci dajemo kroz ljubav, dok granice postavljamo kroz pravila i smjernice ponašanja koje im omogućavaju da budu samostalna.”
“Ne smatram da postavljanje granica pa i namjensko kažnjavanje u odgojnom procesu znače emocionalno distanciranje od djece. Naprotiv, granice moraju postojati, ali to traži individualni pristup. Svako vrijeme nosi svoje izazove. Ako je za mene u djetinjstvu najveća kazna bila da se ne smijem igrati vani, za moju djecu to sada ne bi imalo nikakvog učinka”, istaknula je voditeljica Sanja Kužet.
“Ljubav prema djeci je neizmjerna, ali granice moraju postojati. Daleko od toga da oni ponekad ne manipuliraju nama pa se i te granice probiju. Velika je razlika u nekadašnjem i sadašnjem odgoju. Suprug i ja kombiniramo tradicionalni i moderni pristup roditeljstvu. Pokušavamo im usaditi vrijednosti koje su nama prenijeli naši roditelji, primijeniti neke stvari za koje smatramo da su nama bile važne kao djeci, a opet se prilagođavamo “novom” vremenu i novim generacijama”, istaknula je poduzetnica Lejla Filipović.
Dr. Beck je naglasio: “U procesu odgajanja naš primjer je to što pokazuje djeci koje su granice. Naravno da djeca iskušavaju granice, ali na nama je kao roditeljima da te granice postavimo, svojim primjerom. Mi djeci dajmo okvir kroz svoje ponašanje, a djeca na taj način najbolje uče. Roditelji su tu da djeci daju neizmjernu ljubav na tom putu.”
Očinstvo nije samo dužnost već i ljubav
Završni panel Prve regionalne Becutan konferencije, posvećen očevima i njihovoj posebnoj ulozi tijekom odrastanja i razvoja djece, dao je iskrene odgovore na pitanja o emotivnoj transformaciji u shvaćanju očeve uloge, ali i čvrste stavove o općeprihvaćenom vrednovanju glavne uloge majke.
“Pitanje tipa pomaže li otac sasvim je pogrešan narativ. Banalno je poistovjećivanje brige o vlastitom djetetu s nekakvim pomaganjem supruzi. Očeva uloga je sasvim ravnopravna u jednoj obiteljskoj svakodnevici”, ističe glumac Petar Benčina.
Suglasni oko toga da čvrsta veza između oca i djeteta započinje od prvog dana rođenja, panelisti su kroz vlastita iskustva govorili o očevoj ulozi u emocionalnom dječjem razvoju.
“U trenutku kad sam postao otac, shvatio sam da se život svodi na razdoblje “prije rođenja djeteta” i razdoblje “poslije rođenja djeteta”. Tada sam shvatio da su mi nedostajale prave brige u životu”, ističe glumac i voditelj Tarik Filipović.
Glumac Saško Kocev bio je odlučan u tome da je ključ zdravog roditeljskog pristupa u neposrednosti u obiteljskim, odnosno partnerskim odnosima kad je u pitanju podjela obveza: “Roditeljstvo nije Excel tablica. Spontana organizacija ovisno o obvezama oba roditelja vjerojatno je neka tajna uspjeha. Prirodno je da preuzmem brigu o djetetu kadam supruga ode na dežurstvo; kao i ona kad sam ja na snimanju. Nisu potrebni pečat i potpis za uspješno roditeljstvo. Naprotiv!”, izjavio je Kocev.
Ovaj jedinstveni događaj pokazao je da su izazovi roditeljstva univerzalni, ali da snagu i inspiraciju pronalazimo upravo u zajedništvu i razmjeni iskustava. Paneli su otvorili ključne teme i posjetili nas da ne postoji savršeni recept za roditeljstvo – ono se gradi kroz ljubav, posvećenost, pogreške i stalno učenje. Brend Becutan, koji gotovo pet desetljeća brine o djeci i podržava roditelje, kroz ovakve inicijative potvrđuje svoju trajnu posvećenost generacijama obitelji koje uz njega rastu i sazrijevaju.