Ovo su 3 najviralnija proizvoda s Beauty TikToka u 2024.
Ako je davno prošlo vrijeme kada ste se "kačili" na svaku novotariju s TikToka te sada pažljivije i mudrije odabirete što ćete isprobati, izdvojili...
Vjerujte nam, isplati se
Topao tuš je poput zagrljaja kašmirske dekice, i često nam je nužan da bismo preživjeli dan. No jeste li znali da bi hladan tuš također trebao imati mjesto u vašoj svakodnevnoj rutini kupanja?
Ideja tuširanja u hladnoj vodi ne zvuči posebno primamljivo. Ali kako se pokazalo, prednosti ovog jednostavnog rituala su brojne. Uostalom, možda ste čuli da vrhunski sportaši redovito koriste ledene kupke, a postoji i niz studija koje podupiru tvrdnje njegovih zagovornika, kao što je poznati Wim Hoff.
No ne trebate natrpati kadu kockicama leda da biste požnjeli dobrobiti hladne terapije. Dovoljno je da prilikom tuširanja slavinu okrenete na “plavu“ stranu. Ako ste početnik, počnite polako, završavajući toplo tuširanje s nekoliko sekundi hladne vode pa postupno produljujte vrijeme, provodeći 2-3 minute pod hladim mlazom. Voda neka bude što hladnija, ali onoliko koliko možete izdržati. I ne zaboravite, najvažnije je slušati svoje tijelo i prestati ako osjetite bilo kakvu nelagodu.
Pitate se zašto vas tjeramo na hladan tuš? Doznajte u nastavku…
Pročitajte: Moć temperature: Sve što trebate znati o toplim i ledenim tretmanima za kožu
Tuširanje hladnom vodom može blagotvorno djelovati i na vaše zdravlje i na ljepotu.
Vruća voda može ukloniti prirodna ulja s vaše kože i kose, čineći ih suhima i nadraženima. Hladna voda, s druge strane, pomaže zatvoriti kutikule i pore, što može zadržati vlagu i zaštititi vašu kožu i kosu od oštećenja. Hladna voda također može pomoći u smanjenju upale i crvenila, što može biti korisno za osobe s kožnim bolestima poput svrbeži, akni i ekcema.
Kada ste pod hladnim tušem, vaše krvne žile se stežu. To tjera krv da teče dublje u vaše tijelo, gdje može dostaviti kisik i hranjive tvari vašim organima i tkivima. Kad izađete ispod tuša, krvne žile se ponovno šire, što pomaže poboljšati cirkulaciju u cijelom tijelu. Bolja cirkulacija krvi blagotvorno djeluje na kompletan organizam i može prevenirati neke bolesti, poput srčanih bolesti, moždanog udara i proširenih vena.
Nakon vježbanja, vaši mišići mogu biti bolni i upaljeni. Odolite izležavanju u vrućoj kupki i umjesto toga okrenite hladan tuš. Hladna voda će suziti krvne žile, smanjiti upale i ublažiti vašu bol u mišićima.
Tuširanje u hladnoj vodi može pomoći ojačati vaš imunitet jer povećava proizvodnju bijelih krvnih stanica. Možda se sjećate sa sata biologije, bijela krvna zrnca ili leukociti se bore protiv infekcija i bolesti.
Hladna voda može šokirati vaše tijelo i izazvati oslobađanje endorfina, hormona koji djeluju na poboljšanje raspoloženja i ublažavanje bolova. Hladna voda također može ubrzati otkucaje srca i cirkulaciju krvi, što vam može pomoći da se osjećate poletnije i energiziranije.
Pročitajte: Kako hladno tuširanje prije spavanja utječe na vaš san?
Foto: Youngoldman, CentralITAlliance, iStock/Getty Images Plus via Getty Images