Pozitivne vijesti tjedna: Besplatni taksi za tisuću onkoloških pacijentica

by | 27 listopada, 2024
besplatan taxi projekt nisi sama

Svaki tjedan okupljamo priče koje inspiriraju – vijesti iz cijelog svijeta koje slave male, ali značajne pomake, dobročinstvo, inovacije i uspjehe.

Iako ove priče često ostanu u sjeni brojnih izazovnih vijesti, one nas podsjećaju da se, unatoč svemu, događaju pozitivne promjene.

Zato ističemo lijepe vijesti. Jer čak i kad se napredak čini malenim, vjerujemo da svaki korak prema boljem svijetu vrijedi pozornosti i podrške.

U nastavku otkrijte priče koje smo ovaj tjedan izdvojili kao posebne trenutke napretka i nade.

Pozitivne vijesti tjedna

Istraživači uzgojili izumrlu biljku iz sjemena starog 1000 godina

Sjeme se zove Sheba i vjeruje se da ima ljekovita svojstva. Sallonova nova hipoteza jest da je Sheba drevni izvor tsorija, ili balzama, legendarne smolaste tvari koja je imala medicinsku primjenu.

Tvar se pojavljuje nekoliko puta u Postanku i u Knjigama proroka, ali još nije identificirana s modernom biljkom.

Foto: Pexels

Vlasnici kuća sve više prihvaćaju praksu“rewilding” dvorišta

Izraz “rewilding” u kontekstu vlasnika kuća odnosi se na praksu vraćanja okoliša u prirodnije, manje uređeno stanje, često s ciljem poticanja bioraznolikosti i stvaranja prostora pogodnijih za životinje poput pčela i leptira.

Ovaj trend nudi višestruke ekološke i praktične prednosti, usklađujući se sa širim naporima za održivost u uređenju okoliša.

Korištenjem autohtonih biljaka, podivljala dvorišta smanjuju potrebu za vodom i gnojivima te promiču zdravije ekosustave. Ove biljke uspijevaju u svojoj lokalnoj klimi, privlače oprašivače i pridonose bioraznolikosti.

Na primjer, vrtovi za ponovno divljenje često uključuju livade s divljim cvijećem, hotele za kukce ili drveće koje usporava otjecanje vode i hladi okolni okoliš, pomažući ublažiti urbane toplinske otoke i očuvati resurse.

Preuređenje divljine također je financijski privlačno za mnoge vlasnike kuća. Budući da domaće biljke općenito zahtijevaju minimalno održavanje i unos kemikalija, s vremenom je upravljanje tim prostorima jeftinije.

Den Haag će od siječnja zabraniti reklame za fosilna goriva

Haag je postao prvi grad u svijetu koji je donio zakon o zabrani reklama koje promoviraju proizvode na fosilna goriva i usluge za uništavanje klime.

Zakonom usvojenim u četvrtak ukida se javno i privatno financirano oglašavanje benzina i dizela, zrakoplovstva i brodova za krstarenje na ulicama nizozemskog grada, uključujući reklamne ploče i autobusne stanice. Stupa na snagu od početka sljedeće godine.

Prijedlog je predstavila gradska Stranka za životinje usmjerena na dobrobit životinja. Odluka je uslijedila nakon poteza gradova kao što su Amsterdam, Edinburgh i Sydney, te govora glavnog tajnika UN-a Antonia Guterresa koji je u lipnju pozvao zemlje da zabrane oglašavanje fosilnih goriva.

Tisućita korisnica usluge “Nisi sama – ideš s nama!”

Projekt “Nisi sama – ideš s nama!” Udruge žena oboljelih i liječenih od raka “Nismo same” dosegnuo je tisućitu korisnicu. Riječ je o projektu koji se već šestu godinu zaredom provodi s ciljem pružanja sigurnog, dostojanstvenog i besplatnog taksi prijevoza ženama oboljelima od raka na kemoterapije.

Troškovi ovog projekta pokrivaju se isključivo donacijama, koje Udruga prikuplja kroz različite humanitarne akcije, a do sada je osigurala više od 35.000 besplatnih taksi vožnji u vrijednosti većoj od 300.000 tisuća eura.

Projekt je pokrenut u ožujku 2018. godine u partnerstvu s taxi Udrugom 1717, koja je prepoznala važnost osiguravanja sigurne i pouzdane usluge za korisnice.

Prva korisnica usluge bila je gospođa Ankica Lepej, po kojoj je ovih dana nazvano i šetalište u Gajnicama, dok je tisućita korisnica usluge besplatnog taksi prijevoza gospođa iz Bibinja koja se došla liječiti u Zagreb, a trenutačno je smještena u Bistranskoj Poljanici, odakle će ju Udruga voziti na KBC Rebro i natrag.

besplatan taxi projekt nisi sama

Foto: Pexels

Oslikani kokosovi orasi lokalnih umjetnika postali su senzacija

Umjetnici dolaze sa svih strana svijeta, a kokosovi orasi su u svim oblicima i veličinama, iz svake rase i religije.

Im ih u Brazilu, Španjolskoj, Engleskoj, po cijelom su svijetu. John Pavart iz australske države New South Wales, koji je postao slikar, već godinama slika kokosove ljuske, ostavljajući ih po plažama otoka Magnetic kako bi ih turisti i putnici mogli pronaći.

Pročitajte Pozitivne vijesti tjedna: Odobren prvi lijek za liječenje shizofrenije u posljednjih 35 godina

Foto: jacoblund iStock/Getty Images Plus via Getty Images