Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Gospina trava (Hypericum perforatum) u narodnoj medicini često se rabi kod bolesti s vrućicom, jetrenih i žučnih tegoba. Ipak, najbolje je istraženo njezino djelovanje protiv depresije kad se u liječenju koriste čaj ili tinktura. Kliničkim je ispitivanjima potvrđen utjecaj gospine trave na depresivna raspoloženja i lake do srednje teške depresije.
Antidepresivno djelovanje nastupa polagano te se nakon dva tjedna primjećuju promjene. Tinkturu protiv depresije pripremite od 20 g svježe osušenih cvjetova. Prelijte sa 100 ml 70-postotnog alkohola. Pustite da odstoji najmanje dva tjedna i procijedite. Od dva do tri puta na dan uzima se od 20 do 30 kapi u pola čaše vode. Kura treba trajati od četiri do šest tjedana, no prije korištenja se posavjetujte s liječnikom te sa stručnom osobom, osobito ako imate težih problema s anksioznošću.
Za čaj protiv depresije jednu do dvije žličice suhe gospine trave ostavite da stoji u vrućoj vodi deset minuta. Ujutro i navečer popijte po šalicu čaja. Za što bolje rezultate čaj treba piti od četiri do šest tjedana zaredom. Važno je istaknuti kako trudnice ne smiju piti čaj od gospine trave.
Osim što poboljšava raspoloženje, gospina trava umanjuje osjećaj iscrpljenosti, umora i bezvoljnosti. Pomaže i kod neutemeljenih strahova i poremećaja spavanja. Uspješno se koristi i u djece i mladih koji imaju teškoće sa spavanjem i koncentracijom te se preporučuje i ženama u menopauzi.
Kantarion je biljno ulje crvene boje koje se dobiva namakanjem cvijeta gospine trave (Hipericum perforatum) u djevičanskom maslinovu ili nekom drugom, hladno prešanom ulju. Ovo se ulje smatra gotovo čudesnim jer uspješno umiruje ili čak liječi niz simptoma – od kožnih tegoba, poput akni, ožiljaka, opeklina od sunca, preko blage depresije pa do ginekoloških smetnji. Stoga je bočicu kvalitetnog kantarionova ulja dobro imati u svakoj kućnoj ljekarni.
Poslužit će za njegu kože, kose te kao podloga za masažu te za njegu i masažu novorođenčadi. Regenerira kožu i hidratizira, smiruje upalne procese na koži (pretjerano sunčanje, ekcemi, dermatitisi…). Odlično je za sprečavanje stvaranja rana bolesnicima koji stalno leže. Zavoj s uljem stavlja se na najosjetljivija mjesta, poput leđa, i potrebno ga je mijenjati nekoliko puta na dan. No treba istaknuti da vam neće pomoći na plaži.
“Tradicionalno se ovo ulje pogrešno koristilo za sunčanje. Ono je fotosenzibilno i zato se ne bi trebalo koristiti neposredno prije izlaganja suncu. Osim toga, kantarionovo ulje ne sadrži zaštitne faktore”, ističe aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović za portal zdravakrava.hr.
Gospina trava bere se od sredine lipnja do kolovoza. Ubire se gornji zeleni dio jer se u cvjetovima i gornjim listovima nalazi najviše aktivnih tvari. U listovima se nalaze sitne uljne žlijezde, pa kad ih okrenete prema suncu, izgleda kao da su puni rupica.
Kantarionovo ulje je odličan izbor za masažu radi povoljnog djelovanja na cirkulaciju. Jako je učinkovito kod upale mišića i živaca, reume, išijasa i gihta.
Napunite čistu staklenku cvijetom gospine trave koji ste prethodno prosušili na čistoj plahti (cvijet ne smije biti presuh). Prelijte cvijet maslinovim ili drugim hladno prešanim uljem do vrha staklenke. Stavite posudu na svijetlo mjesto i ostavite mjesec dana. Zatim procijedite ulje u čistu ambalažu.
IZVOR: 24SATA.HR