Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Prirodno nije uvijek najbolje. Ova teza mnoge će šokirati, no pročitajte naše argumente do kraja. Gledajući širu sliku, za prirodne je sastojke potrebna zemlja za uzgoj bilja koje zahtijeva vodu i druge resurse da bi raslo, a zatim je neizbježno zagađenje zraka prilikom ekstrakcije molekula potrebnih u kozmetičke svrhe. Alternativa ne samo da ima manji ugljični otisak već je i potencijalno bolja i za našu kožu. Upoznajte biotehnološku kozmetiku.
Procvat prirodne kozmetike “tresao” je beauty industriju posljednja dva desetljeća, ali sad su potrošači proniknuli da “botanički” i “fito” ne znači uvijek “bolje”. Za početak, neki od brendova koji se reklamiraju kao prirodni nisu sto posto organski, i ne samo to, gotovo svatko u svojoj kuhinji može “smutiti” kremu i staviti ju na tržište bez potrebnog certifikata o zdravstvenoj ispravnosti i sigurnosti proizvoda. Nadalje, biljke, minerali i ostali sastojci prirodnog podrijetla nisu neograničeni resursi pa se suočeni s rastućom klimatskom krizom vrijedi pitati isplati li se ubrati cvijet ili uloviti ribu samo da bismo pomladili svoju kožu?
Tu na scenu stupa biotech beauty iliti biotehnološka kozmetika. Možda zvuči futuristički, ali stvar je zapravo vrlo jednostavna – riječ je o stapanju prirode i laboratorija na održiv(iji) način. “Biotehnološke inovacije do određene mjere pridonose održivosti, smanjenju štetnog učinka na okoliš, manjoj eksploataciji biljnih i životinjskih vrsta te kreiranju novih i sofisticiranijih kozmetičkih sastojaka, kao i njihovoj većoj iskoristivosti”, objašnjava Gordana Gorinšek, magistra fitomedicine i stručna procjeniteljica sigurnosti kozmetičkih proizvoda.
Novi trend ima dubok utjecaj na industriju ljepote jer biotehnologija mijenja način na koji se kozmetika pripravlja, testira i prilagođava kupcima, a u svemu tome glavne su zvijezde sastojci stvoreni u laboratoriju. To znači da znanstvenici uzgajaju kulture biljnih stanica, prilagođene za proizvodnju specifičnog sastojka, poput hijaluronske kiseline ili kolagena, u Petrijevim zdjelicama bakterija, kvaščevih gljivica i algi umjesto da ih uzimaju iz prirodnih izvora. Laboratorijski sintetizirane tvari donose brojne pogodnosti, kako ističe magistra Gorinšek: “Smanjen štetni učinak intenzivne poljoprivredne i stočarske proizvodnje i prerade u kozmetičke sastojke biljnog ili životinjskog podrijetla, inovativniji i potentniji sastojci od njihovih prirodnih pandana, stabilniji i uniformiraniji sastojci – proizvedeni na kontroliraniji i precizniji način – kao i beskonačne mogućnosti njihova kombiniranja te cruelty-free praksa samo su neke od prednosti bioinženjeringa.”
Stoga ne čudi velik broj brendova koji dodaju laboratorijski sintetizirane sastojke u svoje proizvode za njegu kože, demonstrirajući potencijal novog beauty fenomena. Primjerice, američki Biossance u svojim serumima i kremama koristi fitoskvalan (dobiven iz šećerne trske) kako bi izbjegao korištenje skvalena koji se inače ekstrahira iz jetre morskog psa. Algenist je patentirao pomlađujuću molekulu alguronske kiseline iz morske alge za koju se pokazalo da ublažava bore za 35 posto. Skinceutical je naprednim biotehnološkim metodama kreirao moćan antioksidativni koktel floretin CF koji neutralizira oštećenja uzrokovana slobodnim radikalima.
Ono što mnoge intrigira u novom ljubavnom spoju prirode i znanosti jest i razvoj personaliziranih rješenja za njegu kože. Iako se i dalje pojam “individualizirana njega” ne odnosi strogo na kozmetiku skrojenu prema potrebama pojedinca, nego na skupinu pojedinaca koji imaju zajednički problem, poput akni ili rozaceje, neke su kozmetičke kuće ipak otišle toliko daleko da nude personalizirane kreme u punom smislu te riječi. Na temelju analize vašega DNK-a razvijaju proizvode koji ciljaju na specifične probleme vaše kože i zadovoljavaju vaše točne potrebe. Na primjer, australska kompanija SkinDNA, zahvaljujući genetskom testiranju, otkriva “slabosti” vaše kože predlažući personalizirane formule da biste se učinkovitije i brže oslobodili upala, bora ili dehidracije. “Dobrobit personalizirane njege jest u većem fokusu na specifične probleme i kreativna, inovativna rješenja koja ciljano pomažu u njezi takve kože, bilo da se rješenje nalazi u ciljanom sastojku ili posebnoj rutini njege stvorene uz pomoć moderne tehnologije – od kreiranja algoritama do genetskog mapiranja”, objašnjava Gorinšek. Premda ovaj koncept pomiče granice tradicionalnih standarda ljepote i utire put ciljanom, učinkovitijom i sigurnijem pristupu njezi kože – čak i prelaskom u mainstream – vjerojatno će još neko vrijeme u njegovim blagodatima moći uživati samo oni dubljeg džepa.
Uz personalizirana rješenja za njegu kože i održive sastojke koji se “rađaju” u labosu, biotehnološka grana kozmetike uvelike se orijentira i na jačanje i zaštitu mikrobioma, čija se važnost tek recentno naglašava kao baza zdrave kože. Onima kojima nije poznato, mikrobiom kože složeni je ekosustav (dobrih i loših) bakterija odgovornih za zdravlje vašeg tena. Primjerice, ako je vaš mikrobiom u disbalansu, vaše lice može biti suho, premasno ili sklono upalama. S obzirom na to da su u pitanju bakterije, nalik onima iz vaših crijeva, tretiraju se na jednaki način. “Dodavanjem prebiotika (tvari za prehranu dobrih bakterija), probiotika (dobrih bakterija) ili postbiotika (nusproizvoda bakterija) u kozmetičke proizvode potencijalno je moguće pomoći u postizanju balansa mikrobioma kože”, tvrdi Gorinšek. Kozmetički brendovi kao što su Tula Skincare, First Aid Beauty i La Roche-Posay tu su tezu već testirali pa su osmislili kompletne linije proizvode dizajnirane za hranjenje i podršku mikrobiomu kože. Za još bolje rezultate, znanstvenici iz britanske biotehnološke kompanije Sequential Skin spojili su ovu filozofiju s personaliziranom analizom mikrobioma kako bi kupcu isporučili preparativnu njegu u potpunosti prilagođenu njegovom soju bakterija. Ipak, Gorinšek upozorava na to da budete oprezni s obećanjima koje daje kozmetika na bazi dobrih bakterija. “Mikrobiom je vrlo kompleksan i delikatan sustav, vrlo individualan, i dalje nedovoljno istražen te stoga vrlo izazovan kad govorimo o korištenju probiotika u kozmetici. Riječ je o živim oblicima mikroorganizama pa uporaba konzervansa nema smisla, čime postaje upitna zdravstvena ispravnost samog proizvoda, a mogućnosti pakiranja takvih proizvoda vrlo su siromašne i ograničene”, tumači stručnjakinja. S obzirom na to da je održavanje živih probiotičkih bakterija u kremama i serumima i dalje tehnološki izazov, luksuzne beauty marke poput Shiseida uključile su probiotičke dodatke prehrani u svoje preparativne linije.
Kako se biotehnološki trend nastavlja razvijati, možemo očekivati još više revolucionarnih ideja i napredaka koji će oblikovati budućnost industrije ljepote. Da biste oživjeli slova na papiru i implementirali biotehnološke novotarije u svoj postojeći ritual njege, počnite s razumijevanjem vašeg tipa i stanja kože. Ako je potrebno, posavjetujte se s dermatologom ili stručnjakom za njegu kože, a ako vašoj koži nikako ne odgovara “konfekcijska” kozmetika, razmislite o personaliziranim preparatima. Educirajte se o novim biotehnološkim molekulama, pomno čitajte kozmetičke deklaracije (imajući na umu koncentracije i formule) te radije birajte one proizvode čije su tvrdnje potkrijepljene kliničkim istraživanjima. Kad god ste u mogućnosti, posegnite za brendovima koji posluju po održivim i etičkim načelima. Dok njega kože vođena biotehnologijom potencijalno pruža bolja i djelotvornija rješenja, ne zaboravite provesti tzv. patch test za svaki novi proizvod te postupno uvoditi nove proizvode u svoju njegujuću rutinu kako biste potvrdili kompatibilnost sa svojom kožom, ali i kozmetikom koju koristite. Sa svojim novim režimom ljepote budite dosljedni i strpljivi čekajući obećane rezulate. U konačnici, da bi vaša koža što dulje bila mladolika i zdrava, sve to sljubite s osnovom – zdravim načinom života koji uključuje uravnoteženu prehranu, optimalnu hidraciju, kvalitetan san i fizičku aktivnost. Sigurni smo da željeni rezultat tada neće izostati te da ćete se osjećati i izgledati lijepo.
Naslovna fotografija: anyaivanova/iStock via Getty Images Plus