Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Blizanci su međusobno jako povezani, a ta posebna veza počinje igrom već u maternici. Neke ultrazvučne snimke pokazale su da već tada dolazi do bratskog suparništva, to jest do međusobnog nadmetanja.
Najviše blizanaca rađa se u Nigeriji, a najmanje u Kini. Gotovo 22 posto blizanaca je ljevoruko, što je 12 posto više u odnosu na ostatak populacije.
Blizanci su posebni i po tome što imaju vlastiti jezik. Naime, znanstvenici tvrde da čak u 40 posto slučajeva blizanci razvijaju vlastiti govor koji je razumljiv samo njima.
Otac i majka djetetu daju po 50 posto svojih gena. Stoga, u slučaju da su roditelji različite rase, i djeca to mogu biti. Ovakvi slučajevi su rijetki, mada genetičari prognoziraju da će ih u budućnosti biti sve više.
Osim različite boje kože, blizanci mogu imati i različitog oca. Ovakvi slučajevi mogući su kada žena proizvede dvije jajne stanice, a ima seksualne odnose s dva partnera tijekom ovulacije.
Jednojajčani blizanci nastaju kad se oplođena jajna stanica dijeli na dvije posebne ali genetski identične stanice. Ovaj fenomen je slučajan i ne može se predvidjeti. Dvojajčani blizanci rezultat su oplodnje dvaju različitih jajnih stanica.
Izvor: 24sata.hr