Kako zagladiti borice iznad usana? Tajna je u kofeinu, otkriva 60-godišnja TikTokerica
Zaboravite na skupe kreme protiv bora - moguće je da se tajna mladolikog izgleda krije u vašoj kuhinji, preciznije u vašoj šalici kave.Vicky ...
Prirodni trend bojenja uzdrmao je Google tražilicu
Za one koji traže nježniji pristup njezi kose koji ne dovodi u pitanje etiku ili rezultate, boje za kosu na biljnoj bazi i “čiste“ formule pokazuju se uvjerljivim izborom.
U doba povećane svijesti o okolišu i sve većeg fokusa na dobrobit, odvija se tiha revolucija u industriji ljepote – ukorijenjena u drevnim tradicijama, ali potaknuta suvremenim zahtjevima. Boje za kosu na biljnoj bazi, često u obliku praha, doživljavaju renesansu kao dio šireg pokreta prema “čistoj boji za kosu”, terminu koji brzo dobiva na snazi na Google tražilici. Preciznije, pretraživanje pojma “clean hair dye” poraslo je za čak 100 posto u posljednjih 12 mjeseci.
Popularnost “čiste“ boje za kosu nije samo zbog izbjegavanja toksina. Mnogi potrošači prihvaćaju filozofiju da je ono što stavljamo na svoje tijelo jednako važno kao i ono što konzumiramo. S bojama na biljnoj bazi, proces postaje čin brige o sebi, povezujući korisnike s tradicionalnom praksom i prirodnim svijetom.
Što je zapravo “čista“ boja za kosu? U svojoj srži radi se o jednostavnosti i transparentnosti. Čista boja za kosu odnosi se na proizvode koji ne sadrže sintetičke kemikalije, amonijak, parabene i druge sastojke koji mogu biti grubi za vlasište, kosu i okoliš. Umjesto toga, ove se boje oslanjaju na prirodno dobivene, minimalno obrađene sastojke – često slavljene zbog svoje nježnosti i održivosti. Sjetite se kane, indiga i drugih biljnih prahova koji se stoljećima koriste u različitim kulturama.
“Biljke za bojenje kose su prirodni prahovi biljaka vrhunske kvalitete, bez aditiva i otrovnih kemikalija“, pojašnjava Marija Draganjac, savjetnica za prirodnu njegu kose u AyuGardenu, dodajući da su osnovne biljke kana, indigo i sena.
“Važno je izabrati vrhunske, čiste biljne prahove jer na tržištu postoje mnoge “lažne”, odnosno nedovoljno pročišćene biljke ili s različitim dodacima (pa čak i s dodatkom kemikalija) kojima ne možete postići željeni učinak“, upozorava zagrebačka stručnjakinja za bojenje kose navodeći da je biljno bojenje kose pogodno za trudnice, dojilje i sve kojima je potrebna potpuno prirodna njega kose.
“Kombinacijom osnovnih biljaka sena, kana i indigo moguće je postići različite nijanse boje kose. Ali željena boja ovisi o vašoj baznoj boji kose jer biljne boje ne mogu posvijetliti kosu“, ističe Marija. Drugim riječima, ako imate tamnosmeđu boju kose, na prirodan način nije moguće dobiti boju meda.
Boje koje možete dobiti kombinacijom kane, sene i indiga, kako navodi stručnjakinja, sve su nijanse smeđe, kao i narančaste i bakrene ili crna. “Biljnim bojama možete postići boju koja je tek za nijansu svjetlija od polazne boje vaše kose, ali sve nijanse koje su tamnije od vaše polazne boje kose.“
“Prahove kane i sene miješajte i pripremajte zajedno, 24 sata prije nanošenja na kosu, dok se indigo dodaje na samom kraju, netom prije bojenja. Kanu i senu miješamo s vodom i iscijeđenim sokom limuna ili naranče, koji ih čini spremnima za što bolje vezanje na keratin. Voda treba biti sobne temperature (max 40 °C), prethodno prokuhana pa ohlađena, destilirana ili filtrirana.
U smjesu možete dodati prah Aloe vere za dodatnu njegu kose, amlu koja neutralizira crvene tonove te po želji prah drugih biljaka poput hibiskusa, manjishta, cikle ili ruže koji svojim pigmentima rezultiraju specifičnim tonovima crvene.
Smjesa biljaka treba biti gustoće jogurta i nanosi se na čistu, suhu kosu. Ako tijekom bojenja primijetite da je smjesa prerijetka, možete dodati prah Aloe vere i ricinusovo ulje koje će pomoći da boja ne curi niz vrat.
Boju treba držati 4-6 sati kako bi u potpunosti djelovala. Ako vam je izrast svjetliji od ostalog dijela kose, na izrastu će boja biti svjetlija. Ako želite da bude jednak kao ostali dio kose, na izrast nanesite kombinaciju biljaka koja će dati tamniji ton. Tamniji ton dobivate dodajući indigo”, savjetuje strčnjakinja za biljno bojenje kose.
Nakon bojenja, temeljito operite kosu, dovoljno ju je, kako ističe, isprati vodom, nema potrebe za korištenjem šampona. Ako ipak imate potrebu koristiti šamponom, odlučite se za prirodni ili organski, tekući ili kruti šampon.
“Imajte razumna očekivanja, a u slučaju da ne dobijete željenu boju kose nakon prvog bojenja, postupak možete ponoviti već nakon 2-3 dana“, savjetuje stručnjakinja.
“U slučaju da imate svijetlu ili sijedu kosu, možete napraviti probno bojenje na unutarnjem pramenu kose“, predlaže stručnjakinja naglašavajući da bojenje biljkama učinkovito prekriva i kemijski obojenu kosu, kao i sijede vlasi. I ono što će možda mnoge najviše razveseliti – boja koju dobijete trajna je i ne ispire se!
Biljke uz bojenje i dubinski hrane i njeguju kosu, daju joj prekrasan sjaj, balansiraju pH vlasišta te tako ublažavaju masnu ili suhu kosu, sprječavaju prhut, zaustavljaju ispadanje i potiču rast kose, štite kosu od nepovoljnih vremenskih utjecaja. Dok tretiranje kose klasičnim bojama s vremenom oštećuje vlasi, bojenje biljkama čini kosu zdravijom, sjajnijom i punom volumena.
Foto: Adam_Lazar, iStock via Getty Images Plus