Kad su u pitanju mišići te vježbanje, ljudi uglavnom pomišljaju na ono vanjsko. No osim vanjskih mišića, postoje i mišići koje ne vidimo, a o kojima također trebamo voditi računa.
Ovdje se poglavito misli na mišiće donje zdjelice, koje koristimo svakodnevno pri obavljanju nužde. Ti su mišići zaslužni za pokretanje i zaustavljanja uriniranja te za podupiranje mjehura, rektuma i spolnih organa. Kada potporne strukture oslabe ili postanu vrlo zategnute, liječnici to opisuju kao disfunkciju zdjeličnog dna. Osobe koje se bore s disfunkcijom zdjeličnog dna imaju problema s organima u zdjelici. Često se događa da pritišću mokraćni mjehur ili rektum te tako utječu na obavljanje nužde. (Pročitajte: Je li gusta menstrualna krv normalna i kada menstrualni ugrušci ukazuju na opasnost?)
Simptomi disfunkcije zdjeličnog dna
Uzroci i simptomi disfunkcije zdjeličnog dna različiti su, a znanstvenici ih i dalje istražuju. Uzroci koji su zasad poznati i znanstveno utvrđeni su porođaj, traumatska ozljeda zdjelične regije, pretilost, operacije zdjelice te oštećenje živaca. Simptomi variraju od osobe do osobe, a osoba koja ima disfunkciju zdjeličnog dna promijeni nekih šest do osam liječnika prije no što dobije pravu dijagnozu. Neki od poznatijih simptoma su:
bolovi u zdjelici
pritisak
izbočina u donjem dijelu zdjelice
stres urinarne inkontinencije, koja uključuje malu količinu urina koja curi iz tijela zbog aktivnosti poput kašlja
nehotično istjecanje stolice
zatvor
nepotpuno mokrenje
disfunkcija pokreta crijeva
bol tijekom spolnog odnosa
Kada se obratiti stručnoj osobi?
Stručnoj se osobi trebate obratiti ako ste primijetili bilo koji od navedenih simptoma. Nemojte se bojati ili sramiti reći svome liječniku ili liječnici da ponekad ne možete kontrolirati istjecanje urina ili stolice. Ako ne potražite stručnu pomoć, mišići će postajati sve opušteniji, a simptomi sve gori. Što se terapije i liječenja tiče, liječnici najčešće preporučuju vježbe za mišiće zdjelice, promjene u prehrani, laksative, injekcije ili tablete za ublažavanje boli, biofeedback (električna stimulacija, ultrazvučna terapija ili masažu mišića dna zdjelice kako bi se poboljšala rektalna senzacija i kontrakcija mišića), pesar te operaciju.