Cozy krimići za jesen 2024.: Ovih pet ne želite propustiti
Koji su najbolji cozy krimići za jesen 2024.? To je vjerojatno pitanje na koje je teško odgovoriti, no ovih pet na mnogim se listama (pa i po našem...
Nakon velikog uspjeha knjige Bolest kao put došlo je vrijeme za nastavak i proširenje tematike opisane u njoj. Brza i pozitivna reakcija na ovu koncepciju, isprva među zainteresiranim laicima, a kasnije sve više i u stručnim medicinskim krugovima, ukazala je na rastuću potrebu za načinom razumijevanja bolesti koji iznova spaja formu i sadržaj, tijelo i dušu. Poznati liječnik i psihoterapeut Ruediger Dahlke svojim uspješnicama bitno je pridonio novom razumijevanju bolesti kao posljedice psihosomatskih procesa. On bolest shvaća kao priliku da se ponovno uspostavi trajna harmonija tijela i duše.
Knjiga Bolest kao govor duše predstavlja dopunu i proširenje prvijenca Bolest kao put (napisanog zajedno s Thorwaldom Dethlefsenom) i u njoj je opisano mnoštvo slika bolesti. Knjiga pomaže čitatelju da shvati što mu tijelo govori, da tumači svoje simptome i poveže ih s duševnim uzrocima. Za onoga tko svoje simptome shvati kao smislenu poruku i poticaj da nešto nauči, suština liječenja nije u njihovu uklanjanju. Suština je u promjeni duševnog stanja čija je nužna posljedica simptom. Takav pristup bolesti pospješuje osobni razvoj i nanovo uspostavlja sveobuhvatnu harmoniju, trajno otklanjajući temelj za postojanje simptoma. „Proces izlječenja pomoću slika toliko je jednostavan da se intelektualnim ljudima čini težak. Naš problem s obrascima i slikama ponajviše je u našem jednostranom, analitičkom muškom razmišljanju koje podcjenjuje značenje simboličkoga ženskog suprotnog pola. Obratni postupak, to jest prenaglašavanje sfere slika, bio bi primjereniji našoj unutarnjoj stvarnosti.“