Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Boja žumanjka može varirati od blijedožute do žarkonarančaste. Ljuske od jaja mogu doći u raznim bojama (najčešće žućkasta, smeđa, bež ili bijela) i nijansama, a s njima i žumanjci u samom jajetu.
Svi smo vidjeli blijedožute žumanjke pronađene u kutijama jaja kupljenih u dućanu, a vjerojatno ste primijetili da žumanjci jaja kupljenih na tržnici znaju biti žarkonarančaste boje. U svakom slučaju, oba žumanjka su zdrava i čine ukusan i zdravi doručak.
Boja i nijansa vašeg žumanjaka nema nikakve veze s vrstom kokoši – iako to može utjecati na boju ljuske. Nijansa žumanjka u potpunosti je određena hranom kojom se kokoši hrane.
Kokoši koje dobivaju hranu punu žuto-narančastih pigmenata polažu jaja s tamnijim žumanjcima. U hrani za piliće nisu dopuštene umjetna bojila, ali neki poljoprivrednici dodaju latice nevena kako bi žumanjak bio jače narančaste boje. Crvenkasti žumanjci nastaju kad se kokošima u prehranu dodaje crvena paprika.
Znači li tamniji žumanjak veću hranjivost? U biti, ne. Blijedožuti žumanjak i žarkonarančasto-zlatni žumanjak imaju istu količinu proteina i masti iako tamniji žumanjak može značiti više vitamina i manje kolesterola. No, tu je potrebno još istraživanja kako bi se utvrdilo kolika je točno razlika, kako piše Reader’s Digest.
Mnogi ljudi su u zabludi jer su uvjereni kako krvava mrlja u žumanjku pokazuje da je jaje oplođeno. Ali, nije tako. To se ponekad pojavljuje u jajetu zato što je došlo do pucanja kapilare u jajniku nesilice. Hoće li se to dogoditi ovisi o starosti kokoši i vrsti hrane koju jede, ali to nikako ne znači da to jaje nije dobro za jelo, kako tvrde stručnjaci.